Polskie Radio
Section05
Jarosław Marek Rymkiewicz

"Reytan. Upadek Polski". Proza J.M. Rymkiewicza w Trójce [POSŁUCHAJ]

Historia zdrady, upadku Polski i zakończenia dziejów Rzeczypospolitej – to oś powieści historycznej "Reytan. Upadek Polski" autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. Do słuchania nowej odsłony "Prozy czytanej w Trójce" zapraszamy późnym wieczorem, po godz. 22.45, od poniedziałku do czwartku. Na antenie Trójki książkę czyta Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Jarosław Marek Rymkiewicz Jan Matejko literatura literatura polska Andrzej Mastalerz Tadeusz Reytan

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura KSIĄŻKA Jan Matejko Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

Jarosław Marek Rymkiewicz i tajemnice polskiego romantyzmu

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku. Przypominamy - z archiwów Polskiego Radia oraz polskich sekcji BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale - wywiady z pisarzem, lektury jego książek, a także opowieści znawców jego bogatej twórczości, obejmującej zarówno poezję, jak i eseistykę, prozę, wreszcie szkice historycznoliterackie i historiozoficzne.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura śmierć książki eseistyka HISTORIA

Jarosław Marek Rymkiewicz upamiętniony przez Sejm. Przyjęto specjalną uchwałę

Sejm przyjął poprzez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia Jarosława Marka Rymkiewicza. Jej treść została przytoczona przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. - Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pragnie podkreślić znaczenie dorobku literackiego Jarosława Marka Rymkiewicza oraz składa cześć jego pamięci - brzmiał fragment przeczytanej uchwały.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA poezja SZTUKA literatura Jarosław Marek Rymkiewicz HISTORIA

"Wstydu nie macie". Lichocka reaguje na publikację "Rz" o Rymkiewiczu

Poeta, dramaturg i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w czwartek w wieku 86 lat. W poniedziałek w dzienniku "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł nt. artysty, zatytułowany "Jarosław Marek Rymkiewicz: wyraziciel polskich podziałów". Publikację skrytykowała poseł PiS Joanna Lichocka, autorka książki o Rymkiewiczu. "Wstydu nie macie" - napisała na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Marek Rymkiewicz Joanna Lichocka poezja polityka Rzeczpospolita

Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza

W sobotę (5 lutego) zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W "Kulturalnej Jedynce" prezentujemy archiwalne wypowiedzi zmarłego pisarza oraz ludzi, którzy wystawiali jego dramaty i zajmowali się jego twórczością.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja pisarz Ernest Bryll wspomnienie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk

"Strażnik narodowy ducha polskiego". Prof. Waśko wspomina Jarosława Rymkiewicza

- Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich 30 latach zajął pozycję strażnika narodowego ducha polskiego. Nie waham się mówić, że był pisarzem, który bez ogródek mówił o tym, czym jest Polska. (..) Wydobywał to, co najlepsze z tradycji i pokazywał to, jako lustro współczesności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 literaturoznawca prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura literatura polska Adam Mickiewicz romantyzm odeszli 2022 społeczeństwo POLSKA

TYLKO U NAS Waga twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza. "Wytyczał szlaki, którymi podążali inni"

- Był szczęśliwym dzieckiem losu, które w dorosłości staje się podróżnikiem, literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inni. W każdej dziedzinie, której się imał, zaznaczył nową drogę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i autor magazynu "Twórczość" o zmarłym w sobotę Jarosławie Marku Rymkiewiczu. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz POLSKA literatura KULTURA Wiesław Molak

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk Instytut Pamięci Narodowej KULTURA literatura historia Polski służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo