Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 23:30
- Pisarstwo Ursuli le Guin to dla mnie przestrzeń, w której ona umiejscawia bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała dr Marzena Adamiak w Dwójkowej audycji poświęconej znakomitej amerykańskiej pisarce.
Audio
  • Eksperymenty myślowe Ursuli le Guin (Dwukropek/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Tithi Luadthong

- Ona inspiruje się nieomal wszystkim, co się dookoła dzieje: wydarzeniami w kulturze, prozą, poezją, literaturoznawstwem. To dla mnie literatura eksperymentu myślowego, te jej próby tworzenia rożnych systemów społecznych i politycznych. Próby takiego ustawienia przestrzeni literackiej, w której możemy przemyśleć od zupełnie innej, świeżej strony społeczne problemy – mówiła dr Marzena Adamiak.

Jak gatunkowo zaklasyfikować pisarstwo Ursuli le Guin? Jakie można odczytywać jej najważniejsze dzieła? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: dr Marzena Adamiak (filozofka), dr Anita Całek (literaturoznawczyni), Piotr Władysław Cholewa (tłumacz)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Czytaj także

Herman Melville i nowatorstwo "Moby Dicka"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 13:00
W audycji rozmawialiśmy o roli amerykańskiego pisarza w historii literatury i o bogactwie znaczeń jego najsłynniejszej powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artystka czarodziejka. Portret Leonor Fini

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:43
W "Dwukropku" przypomnieliśmy audycję, której bohaterką była fascynująca malarka, projektantka, autorka scenografii, pisarka i wielbicielka kotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japonia. Kraj o historii pełnej paradoksów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 14:26
- Przegrana wojna pozwoliła im wskoczyć na pozycję nieosiągalną dla innych. Byli okupowani przez Stany Zjednoczone, które pomogły im, dając nieskończony kredyt zaufania, ale także finansowy, podnieść się na pozycję jednej z najsilniejszych gospodarek świata - mówił w Dwójce Rafał Tomański, japonista i dziennikarz.
rozwiń zwiń