Japonia. Kraj o historii pełnej paradoksów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 14:26
- Przegrana wojna pozwoliła im wskoczyć na pozycję nieosiągalną dla innych. Byli okupowani przez Stany Zjednoczone, które pomogły im, dając nieskończony kredyt zaufania, ale także finansowy, podnieść się na pozycję jednej z najsilniejszych gospodarek świata - mówił w Dwójce Rafał Tomański, japonista i dziennikarz.
Audio
  • Japonia - obraz prawdziwy i widziany z perspektywy Zachodu (Dwukropek/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Carillet/Shutterstock.com

Japonia wykonała w minionym półwieczu gigantyczny skok modernizacyjny - z państwa feudalnego, świadomie izolującego się, stała się jednym z gigantów postępu cywilizacyjnego. Jaka jest tego cena? Jakie jest miejsce tradycyjnej kultury japońskiej w codzienności wyspiarzy? Jak to się dzieje, że jeden z najbogatszych krajów świata, nowoczesne państwo dobrobytu, powszechnie kojarzone z postępem i technologiczną awangardą, od dekad tkwi w subiektywnym mniemaniu własnych obywateli o stagnacji i permanentnym kryzysie? O tym w nagraniu audycji.

Punktem wyjścia rozmowy były dwie książki amerykańskich autorów, którzy większość życia spędzili w kraju kwitnącej wiśni: "Japonia utracona" Alexa Kerra i "Morze wewnętrzne" Donalda Richiego.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Karolina Bednarz (reportażystka, japonistka, wydawczyni), Rafał Tomański (japonista, dziennikarz, autor książek o Japonii)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/kd

Czytaj także

Piotr Kofta: Japonia zmaga się z długoletnią społeczną depresją

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:49
- Przechodzą okres wielkiego kryzysu duchowego. Dawny sposób życia przestał sprawiać im przyjemność. Od dziesięcioleci trwa tam również permanentny kryzys ekonomiczny. Być może więc taka książka może mieć dla nich podwójną wartość: jako taki błysk czegoś miłego i przyjemnego - mówił Dwójkowy recenzent o książce "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strażniczka pamięci o Sadzie Yakko

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 16:08
O słynnej gejszy i tancerce opowiadała w audycji Hana Umeda, pół-Japonka, pół-Polka, która próbuje przywrócić na polskie sceny klasyczny taniec japoński.
rozwiń zwiń