Jerzy Jarniewicz: impulsy kontrkultury nie przebrzmiały

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:15
- To poszukiwanie utopii, ten idealizm, ta wizyjność całego pokolenia lat 60., przez wielu zdyskredytowana czy wręcz ośmieszona, ona z nami ciągle jest - mówił w Dwójce autor książki "Bunt wizjonerów".
Audio
  • Jerzy Jarniewicz o swojej książce "Bunt wizjonerów" (Dwukropek/Dwójka)
Jerzy Jarniewicz Bunt wizjonerów, okładka książki
Jerzy Jarniewicz "Bunt wizjonerów", okładka książki Foto: mat. prom.

"Na mapie, na której nie byłoby Utopii, nie warto zawieszać oka". To błyskotliwe zdanie Oscara Wilde'a przypomina Jerzy Jarniewicz w swym zbiorze esejów portretujących różne aspekty amerykańskiej kontrkultury lat 60.

Stereotypowe przekonanie mówi, że młodość jest idealistyczna, zbuntowana, pragnie przemiany świata, podczas gdy wiek dojrzały czy też starość skłania ku konserwatyzmowi, a może zwyczajniej – lenistwu. Mniej obiegowy sąd powiedziałby, że są okresy w nieodległej historii, które wyraziście naznaczone były kontestacją, szukaniem społecznych alternatyw i takie, które uznają za jedyne słuszne obowiązujące status quo.

A w jakim czasie dziś przebywamy? Czy pamiętamy o doświadczeniach kontrkultury z lat 60. i czy możemy się czegoś z nich nauczyć? A może jesteśmy wręcz dziedzicami, beneficjentami tamtych przemian niejednokrotnie wszak rewolucyjnych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Andrzej Franaszek

Gość: Jerzy Jarniewicz (poeta, tłumacz, krytyk, badacz dziejów kontrkultury, autor książki "Bunt wizjonerów")

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/gs

Czytaj także

Jerzy Jarniewicz - specjalista od gościnnego słowa

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 10:39
Gościem audycji był poeta, tłumacz i krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, znawca literatury języka angielskiego, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" za tom "Puste noce".
rozwiń zwiń