Skomplikowana hiszpańska pamięć historyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 12:25
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak hiszpańskie społeczeństwo i hiszpańska kultura radzą sobie ze spuścizną wojny domowej lat 1936-39 i prawie czterema dekadami dyktatury gen. Franco.
Audio
  • Cienie historii we współczesnej literaturze hiszpańskiej (Dwukropek/Dwójka)
Okładki książek Król przyjmuje Eduarda Mendozy, Władca cieni Javiera Cercasa oraz Strup. Hiszpania rozdrapuje rany Katarzyny Kobylarczyk
Okładki książek "Król przyjmuje" Eduarda Mendozy, "Władca cieni" Javiera Cercasa oraz "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" Katarzyny KobylarczykFoto: materiały prom.

Carlos Marrodan1200.jpg
Carlos Marrodan Casas: w liceum zakochałem się w "Lalce"

Po śmierci dyktatora Francisca Franco w 1975 roku Hiszpania przeszła od autorytaryzmu do demokracji, ale kwestie pamięci, rachunku krzywd, a nawet godnego pochówku ofiar wojny i dyktatury pozostały przez kolejne dekady w dużej mierze nierozwiązane. Od początku tego stulecia to się zmienia.

Niedawno w Madrycie wielkie spory wywołała ekshumacja generała Franco z jego mauzoleum - po ponad 40 latach od końca frankizmu nadal wzbudza on ogromne emocje. Dyskusje o historycznych winach towarzyszyły również kryzysowi związanemu z katalońskim referendum niepodległościowym.

Wysyp książek o trudnej przeszłości

Właśnie ukazały się dwie powieści - "Król przyjmuje" Eduarda Mendozy i "Władca cieni" Javiera Cercasa, a ponadto reportaż historyczny "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" Katarzyny Kobylarczyk. Był to pretekst, by zająć się w naszej audycji kwestią pamięci historycznej na Półwyspie Iberyjskim.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Katarzyna Kobylarczyk (autorka książki "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"), Katarzyna Okrasko (iberystka, tłumaczka) i Carlos Marrodan Cassas (iberysta, tłumacz, redaktor, wydawca)

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 16.00

pg/am

Czytaj także

Francisco Goya. "Rozstrzelanie powstańców madryckich"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 10:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o dziele powstałym w 1814 roku, które nawiązuje do tragicznych wydarzeń w Hiszpanii z 1808 roku.
rozwiń zwiń