Debiut trzylatka. Keaton spada ze stołu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 17:00
- Aktorzy komedii slapstickowej odznaczali się sprawnością fizyczną, którą trudno dziś sobie wyobrazić - podkreślił historyk kina prof. Marek Hendrykowski.
Audio
  • Debiut trzylatka: Buster Keaton spada ze stołu (Akademia kina/Dwójka)
Buster Keaton (kadr z filmu Pech), Aktorów slapstickowych były tysiące, Aby zrobić karierę na miarę Charliego Chaplina trzeba było mieć wyjątkowy pomysł na siebie. Specjalnością Keatona stała się kamienna twarz
Buster Keaton (kadr z filmu "Pech"), Aktorów slapstickowych były tysiące, Aby zrobić karierę na miarę Charliego Chaplina trzeba było mieć wyjątkowy pomysł na siebie. Specjalnością Keatona stała się kamienna twarzFoto: wikipedia, domena publiczna

- Buster Keaton debiutował na scenie jako trzylatek w rodzinnym trio. W kulminacji małżeńskiej kłótni spadał ze stołu. Ciekawe, co powiedziałby na to Rzecznik Praw Dziecka... - zastanawiał się gość Anny Fuksiewicz. - Niezwykłą sprawność zachował do końca. Jeszcze w podeszłym wieku potrafił upaść na twarz, nie robiąc sobie krzywdy - dodał.

Oczywiście sprawność fizyczna to tylko jeden ze składników przedwojennej komedii slapstickowej, o której rozmawialiśmy w "Akademii kina". Najważniejszy stanowiło specyficzne poczucie humoru i typ gagów pochodzący z anglosaskiej tradycji scenicznej music hallu. Tam pojawił się po raz pierwszy "slapstick".

Co oznacza to pojęcie, wyjaśnił prof. Marek Hendrykowski. A Tadeusz Łomnicki (w archiwalnym nagraniu) wyjaśnił, na czym polega fenomen Charliego Chaplina.

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: prof. Marek Hendrykowski (historyk kina)

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 22.00

mm, ei

Czytaj także

Charlie Chaplin. Kochali go Picasso, Freud i Jackson

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 16:49
Prywatnie Chaplin był podobno nieśmiały i zamknięty w sobie. Mawiał, że "ci, co rozśmieszają ludzi cenniejsi są od tych, co każą płakać" i tej zasadzie był wierny właściwie do końca swoich dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charlie Chaplin – niemy filozof śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:01
Workowate spodnie, za duże buty, melonik i laseczka. Wybielona twarz i charakterystyczny mały wąsik. To znaki rozpoznawcze Charliego Chaplina – legendy kina.
rozwiń zwiń