Jan Karski – bolesna samotność legendarnego kuriera

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 12:00
– Siedzieliśmy w piżamach przed kominkiem i Janek powiedział, że to pierwszy okres w jego życiu, gdy nie musi niczego udawać – mówiła w Dwójce Kaja Mirecka-Ploss, pisarka i działaczka społeczna, towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego.
Audio
  • Kaja Mirecka-Ploss opowiada o ostatnich latach życia Jana Karskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Jan Karski w 1996 r.
Jan Karski w 1996 r.Foto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Zwykle patrzymy na Jana Karskiego jak na pomnik, za którym nie ma uczuć. Kaja Mirecka-Ploss w swojej książce "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę" opisała prawdziwą ludzką istotę, ze wszystkimi jej bólami i nieszczęściami. Pokazała przede wszystkim, że dyplomata był człowiekiem potwornie samotnym.

– Znałam Jana Karskiego trzydzieści dwa lata – opowiadała pisarka. – Przez ostatnie osiem lat jego życia byliśmy bardzo blisko siebie, a ostatnie dwa lata opiekowałam się nim. Mieszkał u mnie, ale rano zawsze odwoziłam go do jego mieszkania, by po pracy przywieźć z powrotem do siebie. Chciał być w domu, bo "a nuż ktoś zadzwoni, a nuż ktoś przyjdzie" – wspominała przyjaciółka emisariusza.

Kaja Mirecka-Ploss pytała każdego dnia, czy ktoś odwiedził Jana Karskiego lub zadzwonił do niego. Zawsze ze smutkiem odpowiadał, że nic takiego się nie stało. – Przestałam pytać, bo widziałam, jak go to boli, jak bardzo jest samotny – powiedziała Kaja Mirecka-Ploss. Samotność naznaczyła jej relację z Janem Karskim. Ich wspólne osiem lat zaczęło się w dniu, gdy przyjaciel zadzwonił do niej z informacją o samobójczej śmierci swojej żony Poli...

Więcej w audycji "Spotkania po zmroku" prowadzonej przez Joannę Szwedowską.

mc, ac

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Jan Karski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20. rocznica śmierci Jana Karskiego. "Ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:58
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w obozach zagłady. Nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Francuzom potrzebny jest Jan Karski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:00
- Po publikacji usłyszałem, że niesłusznie rehabilituję Polskę. Antysemicki obraz waszego kraju do dziś pokutuje we Francji, nawet wśród inteligentów. Myślę, że to sposób na odwrócenie uwagi od francuskich grzechów antysemityzmu - mówił w "Strefie literatury" Yannick Hennel, autor książki pod jednoznacznym tytułem "Jan Karski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wielcy świata nie uwierzyli Janowi Karskiemu?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:25
O Holokauście umiał opowiedzieć w krótkich i dosadnych słowach. Jego kilkunastominutowe przemówienie miało otworzyć politykom świata oczy na ludobójstwo, które było dokonywane w czasie II wojny światowej w Polsce. Niestety ta misja Jana Karskiego nie zakończyła się sukcesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 04:35
W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń