100 najlepszych książek. Bezczelny ranking Beigbedera

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 15:00
- Ta lista bawi i irytuje, natychmiast ma się ochotę zaproponować swoją - o książce "Pierwszy bilans po apokalipsie" Frédérica Beigbedera dyskutowali w Dwójce Piotr Kofta i Krzysztof Varga.
Audio
  • Piotr Kofta i Krzysztof Varga o książce Frédérica Beigbedera "Pierwszy bilans po apokalipsie". Rozmawiał Jacek Wakar (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Każdy, kogo przydybię na czytaniu tego tekstu z ekranu, ma ode mnie w ryj, pisze w swojej książce  Pierwszy bilans po apokalipsie Frdric Beigbeder (na zdj.), francuski pisarz celebryta, zwolennik książek papierowych
"Każdy, kogo przydybię na czytaniu tego tekstu z ekranu, ma ode mnie w ryj", pisze w swojej książce "Pierwszy bilans po apokalipsie" Frédéric Beigbeder (na zdj.), francuski pisarz celebryta, zwolennik książek papierowychFoto: Wikipedia/JFpg/C.C. 3.0

Francuski pisarz i celebryta zestawił własną listę 100 powieści XX wieku do przeczytania, zanim drukowane wydania książek przestaną istnieć wchłonięte przez internet lub inne nośniki.

- Beigbeder ma tę fajną cechę, że jest pozbawiony zawiści, bo według niego najfajniejsi pisarze są ci, z którymi się koleguje - komentował ranking Francuza Piotr Kofta. - Z drugiej strony gdyby na liście zestawił ze sobą dzieła spiżowych postaci, byłaby nuda. Nikt by nie dyskutował - zauważał Krzysztof Varga.

Frédéric Beigbeder wybierając swój osobisty kanon, przyznawał punkty za każdy wybuch śmiechu podczas lektury, ale też za fakt, że książka liczy mniej niż 150 stron. Ważne dla niego były też wartości pozaliterackie...
***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Jacek Wakar

Goście: Piotr Kofta (krytyk literacki) i Krzysztof Varga (pisarz, krytyk)
Data emisji:
26.11.2014
Godzina emisji:
21.30

bch/jp

Czytaj także

Znamy Dwójkowy kanon literacki 25-lecia!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:40
Oto wyniki naszego plebiscytu "25 książek na 25-lecie"! "Książki to świat, który sobie człowiek wybiera" - powiedział kiedyś autor tytułu, który otrzymał najwięcej Państwa głosów. Gdy świętujemy ćwierćwiecze wolnej Polski, te słowa brzmią wyjątkowo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sympatia czytelników jest ważniejsza od wartościowania książek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:30
– Dla pisarza istotne jest to, kim jest dla publiczności. Dla odbiorcy zaś bardzo ważne jest spotkanie z ulubionym i podziwianym autorem – mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, podczas literackiego Pikniku Wolności, który przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologiczne pułapki sieci społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 12:30
- Media społecznościowe, konsumowane nieodpowiedzialnie, mogą zaniżać naszą samoocenę - ostrzega Piotr Stasiak, dziennikarz Newsweeka.
rozwiń zwiń