Romain Gary. Czarodziej, który oszukał Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:00
– U Gary'ego pisarz jest iluzjonistą, który nas oczarowuje. To jego główne zadanie – mówiła Regina Gromadzka, tłumaczka książki "Czarodzieje" Romaina Gary'ego.
Audio
  • Romain Gary. Czarodziej, który oszukał Francuzów (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Ojciec bohatera powieści Romaina Garyego w młodości zasłynął w Rosji jako magnetyzer, astrolog, a przede wszystkim uzdrowiciel carycy Katarzyny
Ojciec bohatera powieści Romaina Gary'ego w młodości zasłynął w Rosji jako magnetyzer, astrolog, a przede wszystkim uzdrowiciel carycy KatarzynyFoto: Wikimedia/cc

W 2014 r. minęła setna rocznica urodzin Romaina Gary'ego. Z tej okazji wydawnictwo Nisza opublikowało jego powieść "Czarodzieje". Książka ukazała się we Francji w 1973 r. – To był bardzo płodny okres w twórczości Romaina Gary'ego. W latach 70. powstały jedne z największych jego powieści. Obok "Czarodziejów" były to "Pieszczoch" i "Życie przed sobą" – opowiadała Regina Gromadzka.

Dwie ostatnie książki twórca wydał pod pseudonimem Émile Ajar, ponieważ był wówczas we Francji bardzo krytykowany. Dzięki tej sztuczce za "Życie przed sobą" pisarz otrzymał w 1975 r. drugą Nagrodę Goncourtów, która jednemu autorowi może zostać przyznana tylko raz. Prawda wyszła na jaw dopiero po śmierci Romaina Gary'ego. Do tego czasu Émile'a Ajara odgrywał jego przyjaciel.

Fragmenty "Czarodziejów" czyta w Dwójce Sławomir Grzymkowski >>>

***

Nazwa audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Joanna Szwedowska

Goście: Regina Gromadzka (tłumaczka "Czarodziejów" Romaina Gary'ego)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń