X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Auschwitz - krematoria pracowały jeszcze podczas ewakuacji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 14:40
- Wreszcie Niemcy wysadzili krematoria. Rozbiórką zajęły się komanda Żydówek. Wyobrażam sobie ich ulgę… - wspominała była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.
Audio
  • Auschwitz - krematoria pracowały jeszcze podczas ewakuacji (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Krematorium w obozie Auchwitz-Birkenau. Niszczone przez Niemców podczas ewakuacji, podobnie jak inne dowody ich zbrodni, w tym... więźniowie
Krematorium w obozie Auchwitz-Birkenau. Niszczone przez Niemców podczas ewakuacji, podobnie jak inne dowody ich zbrodni, w tym... więźniowieFoto: Marcin Białek, lic. CC (wikipedia)

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

- Pewnego dnia usłyszałyśmy straszny huk. Myślałyśmy, że za chwilę barak runie nam na głowy - opowiadała inna. - Potem okazało się, że zbombardowany został nie obóz, lecz lazaret w Płaszowie. Od zatrudnionego tak komanda Jugosławianek dowiedziałyśmy się, jak wielu SS-manów wtedy zginęło, i bardzo się ucieszyłyśmy. A była wtedy Wigilia. Do takiego momentu doszłyśmy... - wyznała.

Wkrótce - 17 stycznia 1945 roku - miał się rozpocząć morderczy pochód 60 tysięcy więźniów na Zachód. Nieprzypadkowo nazywany "marszem śmierci". -  Szliśmy w nieznane, ale cieszyliśmy się, że wreszcie wyszliśmy za kraty. Wkrótce rozległy się jednak strzały - opowiadał jeden z jego uczestników. - Gdy wzeszło słońce, ujrzeliśmy na poboczu trupy z rozłupanymi czaszkami. To ci, którzy nie radzili sobie z tempem marszu. Niemcy nie zostawiali po drodze świadków... - podkreślił.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Przygotował: Paweł Sawicki

Opowiadali (nagranie archiwalne): Marianna Dróżdż, Anna Piotrowska-Zamecka, Zofia Posmysz-Piasecka, Alojza Trębicka, Zdzisław Beryt, Benedykt Kozielski (byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

70 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 20:55
27 stycznia 1945 roku rosyjscy żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy obozu Auschwitz-Birkenau. Dzięki temu dali oni wolność siedmiu tysiącom wycieńczonych więźniów. Sowieci wyzwolili też około pół tysiąca więźniów w kilku okolicznych podobozach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy i Cyla - zakochani z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:30
– To była najbardziej romantyczna przygoda mojego życia. I najbardziej makabryczna – mówił Jerzy Bielecki, bohater reportażu o miłości dwojga więźniów z Auschwitz.
rozwiń zwiń