Auschwitz - krematoria pracowały jeszcze podczas ewakuacji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 14:40
- Wreszcie Niemcy wysadzili krematoria. Rozbiórką zajęły się komanda Żydówek. Wyobrażam sobie ich ulgę… - wspominała była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau.
Audio
  • Auschwitz - krematoria pracowały jeszcze podczas ewakuacji (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Krematorium w obozie Auchwitz-Birkenau. Niszczone przez Niemców podczas ewakuacji, podobnie jak inne dowody ich zbrodni, w tym... więźniowie
Krematorium w obozie Auchwitz-Birkenau. Niszczone przez Niemców podczas ewakuacji, podobnie jak inne dowody ich zbrodni, w tym... więźniowieFoto: Marcin Białek, lic. CC (wikipedia)

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

- Pewnego dnia usłyszałyśmy straszny huk. Myślałyśmy, że za chwilę barak runie nam na głowy - opowiadała inna. - Potem okazało się, że zbombardowany został nie obóz, lecz lazaret w Płaszowie. Od zatrudnionego tak komanda Jugosławianek dowiedziałyśmy się, jak wielu SS-manów wtedy zginęło, i bardzo się ucieszyłyśmy. A była wtedy Wigilia. Do takiego momentu doszłyśmy... - wyznała.

Wkrótce - 17 stycznia 1945 roku - miał się rozpocząć morderczy pochód 60 tysięcy więźniów na Zachód. Nieprzypadkowo nazywany "marszem śmierci". -  Szliśmy w nieznane, ale cieszyliśmy się, że wreszcie wyszliśmy za kraty. Wkrótce rozległy się jednak strzały - opowiadał jeden z jego uczestników. - Gdy wzeszło słońce, ujrzeliśmy na poboczu trupy z rozłupanymi czaszkami. To ci, którzy nie radzili sobie z tempem marszu. Niemcy nie zostawiali po drodze świadków... - podkreślił.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Przygotował: Paweł Sawicki

Opowiadali (nagranie archiwalne): Marianna Dróżdż, Anna Piotrowska-Zamecka, Zofia Posmysz-Piasecka, Alojza Trębicka, Zdzisław Beryt, Benedykt Kozielski (byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Czytaj także

70 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 20:55
27 stycznia 1945 roku rosyjscy żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy obozu Auschwitz-Birkenau. Dzięki temu dali oni wolność siedmiu tysiącom wycieńczonych więźniów. Sowieci wyzwolili też około pół tysiąca więźniów w kilku okolicznych podobozach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy i Cyla - zakochani z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:30
– To była najbardziej romantyczna przygoda mojego życia. I najbardziej makabryczna – mówił Jerzy Bielecki, bohater reportażu o miłości dwojga więźniów z Auschwitz.
rozwiń zwiń