Polskie Radio
Section05
Paweł Sawicki

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Widać było, że to początek końca"

- Od sierpnia 1944 r. Niemcy zaczęli opróżniać Oświęcim. Najpierw zaczęto wywozić w głąb Niemiec Rosjan i Polaków, transport za transportem. Widać było, że przygotowują się do ewakuacji obozu, ale krematoria jeszcze pracowały. Unieruchomiono je chyba dopiero pod koniec roku - wspominała jedna z bohaterek audycji dokumentalnej Pawła Sawickiego z cyklu "Auschwitz - między zbrodnią a świętością".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Dwójka Auschwitz rocznica Justyna Piernik Paweł Sawicki

Paweł Sawicki: Auschwitz nie spadło z nieba

- Historia Auschwitz jest ważna. Nie da się też przejść obok Auschwitz nie myśląc o naszej współczesnej odpowiedzialności. Dlatego ta nagroda mówi o tym tragicznym Europejskim dziedzictwie - mówił Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o wystawie "Auschwitz. Nie tak dawno, nie tak daleko" wyróżnionej prestiżową europejską Nagrodą Europa Nostra 2020.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Auschwitz Paweł Sawicki Paweł Siwek KULTURA

Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radny PiS: to wynik dyrektyw europejskich

– Umowa partnerstwa, która obligowała nas do pewnych działań, zmusiła Polskę do odpowiednich poziomów recyklingu. Stąd wziął się cały problem związany z podwyżką za wywóz śmieci – mówił w "Pulsie Trójki" Piotr Szyszko, radny Prawa i Sprawiedliwości. Innego zdania był jednak Paweł Sawicki, radny z klubu Platforma Obywatelska-Nowoczesna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Warszawa Rafał Trzaskowski Mariusz Krzemiński Paweł Sawicki Platforma Obywatelska PiS