X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
Audio
  • Obrońca opozycji, którego "ocałił" Dzierżyński. O niezwykłej biografii Władysława Siły-Nowickiego opowiadał Artur Kubaj ze szczecińskiego IPN (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Władysław Siła-Nowicki. W wolnej Polsce był m.in. współtwórcą Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy oraz sędzią Trybunału Stanu
Władysław Siła-Nowicki. W wolnej Polsce był m.in. współtwórcą Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy oraz sędzią Trybunału StanuFoto: PAP/Adam Urbanek

W 1948 roku żołnierz AK oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" skazany został na karę śmierci. - Życie uratowała Sile-Nowickiemu interwencja ciotki ambasadora ZSRR w Warszawie, która podparła się korespondencją ze swoim bratem, Feliksem Dzierżyńskim - opowiadał Artur Kubaj ze szczecińskiego IPN.

W kolejnych dekadach mecenas był obrońcą w procesach politycznych, a w wolnej Polsce - m.in. sędzią Trybunału Stanu. Mimo to Władysław Siła-Nowicki nigdy nie wstąpił do KOR, za to w 1986 roku przyjął zaproszenie gen. Jaruzelskiego do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. O złożoności postawy bohatera rozmawialiśmy w cyklu "Patroni naszych ulic".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Bartosz Panek
Goście: Artur Kubaj (historyk IPN)
Data emisji: 19.02.2015
Godzina emisji: 18.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Siła-Nowicki – legenda adwokatury

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 08:30
Mecenas Andrzej Rościszewski w mowie pogrzebowej podkreślił, że słuchając wystąpień zmarłego adwokata wielu odczuwało, że ma do czynienia z inną jakością, że stanowi to promyk nadziei i że nie wszystko jest stracone, jeśli są ludzie, którzy odważają się tak publicznie mówić.
rozwiń zwiń