Miłosz, Gajcy i inni. Listy do Kazimierza Wyki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 15:00
Dzięki książce "Pod okupacją. Listy" możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie w okupowanej Polsce. Porozmawiamy o niej wieczorem.
Fragment okładki książki Pod okupacją. Listy, na której widzimy listy adresowane do Kazimierza Wyki
Fragment okładki książki "Pod okupacją. Listy", na której widzimy listy adresowane do Kazimierza WykiFoto: mat. prasowe

"Jeśli pozwala cokolwiek te czasy przetrwać i nie wątpić, to chyba właśnie miłość piękna i przekonanie, że może je do życia powołać człowiek" - tak w liście do Kazimierza Wyki pisze Jerzy Andrzejewski. Te czasy, o których wspomina, to lata okupacji. Dziś, 70 lat po zakończeniu wojny,  możemy dowiedzieć się, jak tej epoce grozy stawiali czoło intelektualiści, pisarze, ludzie kultury.

Tom "Pod okupacją. Listy" zbiera korespondencję historyka literatury, krytyka literackiego prof. Kazimierza Wyki z Jerzym Andrzejewskim, Czesławem Miłoszem, Karolem Irzykowskim, Karolem Ludwikiem Konińskim, Jerzym Turowiczem, Tadeuszem Gajcym i Stefanią Baczyńską.

O książce opowiedzą: historyk literatury prof. Marta Wyka, córka prof. Kazimierza Wyki, oraz autor opracowania tych listów, autor przypisów, historyk literatury prof. Maciej Urbanowski.

Fragmenty korespondencji przeczyta Adam Bauman.

***

Na "Spotkania o zmroku" zapraszamy we wtorek (5.05) w godzinach 21.30-22.00. Audycję poprowadzi Dorota Gacek.

mc/mm

Czytaj także

Polki na obczyźnie pisały do Pani Duval

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:00
- Listy pisały kobiety z polskiej wsi, które z powodu biedy wyjeżdżały w nieznane do Francji, i zostawały same na tamtejszych gospodarstwach - opowiada prof. Maryla Laurent.
rozwiń zwiń