Leszek Możdżer: to cud, że napisałem tę operę

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 10:50
- Nie mam doświadczenia jako kompozytor dzieł operowych. Gdy pisałem tę partyturę, musiałem wciąż podtrzymać w sobie wiarę, że to się naprawdę uda - powiedział Leszek Możdżer, który skomponował właśnie muzykę do opery "Immanuel Kant".
Audio
  • Rozmowa z Leszkiem Możdżerem i innymi twórcami opery "Immanuel Kant" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment plakatu promującego spektakl Immanuel Kant w Operze Wrocławskiej
Fragment plakatu promującego spektakl "Immanuel Kant" w Operze WrocławskiejFoto: materiały prasowe

Leszek Możdżer 2 663.jpg
Leszek Możdżer i jazzowa godzina w Polskim Radiu Chopin

- W tej chwili już na pewno inaczej zabrałbym się za pisanie takiego dzieła. Postawiłbym najpierw na naszkicowanie całej formy, a potem przeszedłbym do detalu. Nie jestem kompozytorem takim jak Lutosławski, który spędził wiele lat, by wyobrazić sobie swój język muzyczny w szczegółach. Działam na zasadzie patchworku i czerpię ze swoich dotychczasowych doświadczeń muzycznych - mówił słynny pianista jazzowy, którego dzieło będzie miało premierę 25 listopada w Operze Wrocławskiej.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. rozmowy z reżyserem spektaklu Jerzym Lachem oraz dyrygentem Przemysławem Fiugajskim. 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor), Jerzy Lach (reżyser), Przemysław Fiugajski, soliści: Artur Janda, Aleksandra Opała

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/jp

Czytaj także

Sitkovetsky: moja matka nie pozwoliłaby mi zostać rockmanem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
- Zależało jej na tym, bym grał na jakimś instrumencie klasycznym, no i żebym kontynuował rodzinną tradycję - opowiadał w Dwójce Alexander Sitkovetsky, znakomity rosyjski skrzypek, który wystąpił w Katowicach razem z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń