Penderecki: to był najbliższy mi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:50
- Pozostawił kilkanaście znakomitych utworów. Niestety w Polsce zapomina się o twórcach po ich odejściu - mówił Krzysztof Penderecki w 10. rocznicę śmierci Marka Stachowskiego.
Audio
  • Penderecki: to był najbliższy mi człowiek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Krzysztof Penderecki i Marek Stachowski podczas Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej Imienia Krzysztofa Pendereckiego w 1999 r.
Krzysztof Penderecki i Marek Stachowski podczas Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej Imienia Krzysztofa Pendereckiego w 1999 r.Foto: PAP/Krzysztof Nagórny

- Był moim pierwszym uczniem i dobrym przyjacielem. Dzieliło nas zresztą zaledwie kilka lat - wspominał wybitny kompozytor. W pamięci Krzysztofa Pendereckiego Marek Stachowski zachował się jako bardzo lubiany i prawy człowiek, ale też jako wybitnie uzdolniony twórca. Estetycznie połączyło ich zamiłowanie do sonoryzmu oraz priorytetowe traktowanie formy muzycznej.

- Przyszedł do mnie jako gruntownie wykształcony kompozytor. Ja zmusiłem go tylko do rzetelnego studiowana kontrapunktu, bo to pobudza inwencję i myślenie wielopłaszczyznowe - opowiadała Penderecki. A jak rolę w rozwoju obu kompozytorów odegrał… talent do rysowania?

 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadząca:
Beata Stylińska

Goście: Teresa Malecka (teoretyk muzyki), Wojciech Widłak (uczeń Marka Stachowskiego), Krzysztof Penderecki (jego mistrz)

Data emisji: 3.12.2014
Godzina emisji:
21.30

mm/bch

Czytaj także

Chłopecki – prowokujące łaskotanie i erotyzm muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:00
– W tych tekstach wszystko zaczyna się i kończy na erotyce – mówił Jan Topolski, redaktor drugiego tomu pism Andrzeja Chłopeckiego pt. "Muzyka wzwodzi".
rozwiń zwiń