"Był powietrzem Krakowa". 20 lat bez Skrzyneckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:00
- Nikt na świecie nie przyjmował kwiatów jak on, bo nikt nie miał w oczach takiego zdziwienia i podziękowania, nawet kobiety. Uwielbiałem kupować mu kwiaty – mówił o słynnym współtwórcy Piwnicy pod Baranami aktor Jan Nowicki.
Audio
  • Wspomnienie o Piotrze Skrzyneckim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
27 kwietnia mija 20 lat od śmierci Piotra Skrzyneckiego. Na zdj. z 1964 roku artysta zapowiada nowy program Piwnicy pod Baranami
27 kwietnia mija 20 lat od śmierci Piotra Skrzyneckiego. Na zdj. z 1964 roku artysta zapowiada nowy program Piwnicy pod Baranami Foto: PAP/CAF

leszek długosz - czyta w tpr-2_1200.JPG
"Pod Baranami. Ten szczęsny czas...". Fragmenty książki wspomnieniowej Leszka Długosza

27 kwietnia mija 20 rocznica śmierci legendy Krakowa. Poeta Leszek Długosz tłumaczył w Dwójce, na czym polegał fenomen Piotra Skrzyneckiego. - Nie stworzył żadnego autonomicznego dzieła, ale robił coś lepiej niż inni: budował klimat. Zostawił po sobie pewien styl i jakość, które określiły krakowskie środowisko na długo.

Leszek Długosz zwracał uwagę na autentyczną niechęć Skrzyneckiego do pieniędzy. – Gdy je miał, to wpadał w nerwy, wydawał je szybko na bankiety albo wykupywał pół stoiska u kwiaciarki i potem rozdawał je napotkanym ludziom.

Współtwórca Piwnicy pod Baranami Kazimierz Wiśniak wspominał, skąd się wzięła broda u Skrzyneckiego. Z kolei dziennikarka Jolanta Drużyńska mówiła, w jaki sposób Skrzynecki pojawił się w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: Jan Nowicki, Leszek Długosz, Kazimierz Wiśniak, Jolanta Drużyńska i Sebastian Kudas

Z nagrań archiwalnych: Piotr Skrzynecki

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Czytaj także

Czarodziej słowa i muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:12
15 lat temu zmarł Piotr Skrzynecki – współtwórca i konferansjer legendarnego krakowskiego kabaretu, Piwnicy pod Baranami. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień o tym wyjątkowym artyście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Chwedczuk. Człowiek spod Baranów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:00
Zapraszamy do wysłuchania pięciu nagrań wspomnień scenografa teatralnego, telewizyjnego i filmowego, współtwórcy Piwnicy pod Baranami, męża niedawno zmarłej Xymeny Zaniewskiej.
rozwiń zwiń