Polskie Radio
Section05
Piwnica pod Baranami

Leszek Długosz: w nastroju nostalgicznym to ja jestem nieustannie

- Zwyciężył we mnie niesłychany egoista, bo zawsze chciałem w życiu robić to, co mnie najbardziej interesowało. Był to pewien rodzaj komponowania, muzykowania, grania, potem również śpiewania, a także pisania, z którego najbardziej cenię jego najtrudniejszą formę, czyli poezję - mówił w Dwójce poeta, kompozytor, aktor, jubilat Leszek Długosz.
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami Leszek Długosz Dwójka Piotr Skrzynecki KULTURA

Krzysztof Litwin wspominany z uśmiechem

Dzisiaj mija 20. rocznica śmierci aktora filmowego i teatralnego, Krzysztofa Litwina. Ten wybitny krakowski twórca sztuki zmarł 8 listopada 2000 roku, po zaledwie 65 latach ciekawego życia. Był artystą wszechstronnym - malarzem, grafikiem, kompozytorem, aktorem teatralnym, kabaretowym i filmowym. Jego twarz, daleka od kanonów aktora amanta, miała swój ciepły, często pełen zakłopotania, wyraz.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Kraków Piwnica pod Baranami

Jak jazz wyszedł w Krakowie z Piwnicy

- Kraków ma w sobie coś magicznego, jakąś siłę, wynikającą z samego miasta i ludzi tu mieszkających. I jak się patrzy na dzieje polskiego jazzu, to wśród legendarnych i czołowych muzyków jazzowych, w większości do dzisiaj żyjących, niewielu się znajdzie takich, którzy nie mieli etapu krakowskiego. Niektórzy mieszkali tu całe życie, a niektórzy wyjeżdżali i wracali - mówił w Dwójce Witold Wnuk - organizator krakowskiego życia jazzowego, muzyk i społecznik, a także autor książki "Jazz w Piwnicy pod Baranami".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Piwnica pod Baranami Roch Siciński KULTURA

Leszek Długosz: zupełnie o tym zapomniałem, a tu Złoty Fryderyk

- W latach 70. napisałem kilka piosenek dla Zbyszka Wodeckiego. Zostały one później powtórzone na płycie "1976: A Space Odyssey" i okazały się szałem, wielopokoleniowa publiczność to pokochała. Co więcej, za jedną z nich - "Rzuć to wszystko co złe" dostaliśmy obaj Złote Fryderyki. Napisałem w życiu tyle rzeczy, a tu raptem wyróżnienie za coś, o czym kompletnie zapomniałem - mówił bard, poeta i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Długosz Robert Mazurek Dwójka Kraków Piwnica pod Baranami Zbigniew Wodecki Ewa Demarczyk