Patriotyczne balety w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:18
W audycji zajrzeliśmy na próby do spektaklu "Balety polskie" złożonego z utworów: "Świtezianka" Morawskiego, "Na pięciolinii" Tansmana i "II Koncert skrzypcowy" Szymanowskiego.
Audio
grafika na podstawie plakatu autorstwa Adama Żebrowskiego
grafika na podstawie plakatu autorstwa Adama ŻebrowskiegoFoto: materiały prasowe TWON

Eugeniusz Morawski, Aleksander Tansman, Karol Szymanowski – wybitni polscy kompozytorzy, współtwórcy pejzażu muzycznego międzywojnia.

Morawski kształcił się zarówno muzycznie, jak i plastycznie; skazany na Syberię za działalność we Frakcji Rewolucyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej, zdołał zamienić tę karę na emigrację do Paryża, gdzie kontynuował studia. Po powrocie do Polski sprawował funkcję rektora Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego (pełnioną wcześniej przez Karola Szymanowskiego).

Tansman podczas swojego światowego tournée w latach 1932-1933 przyjmowany i doceniany był między innymi przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii, nominowany do Oscara za muzykę do filmu Paris Underground, blisko zaprzyjaźniony z Igorem Strawińskim. Jego balet Sextuor (w TW-ON Na pięciolinii) został wystawiony w 1927 roku pod dyrekcją maestro Tullio Serafina w nowojorskiej Metropolitan Opera, pod zmienionym tytułem: Tragedy of the Cello.

Szymanowski – oddany zarówno muzyce, jak i literaturze – podróżował, by poszerzać wiedzę (w Berlinie pod wpływem Richarda Straussa, we Francji – Claude’a Debussy’ego) i znajdować inspiracje – w Afryce, na Sycylii, lecz także na polskim Mazowszu i Podhalu. Byli obywatelami świata i ambasadorami muzyki polskiej. Ich dzieła, zestawione ze sobą w wieczorze "Balety polskie", zrealizowanym przez trzech naszych choreografów, oddają nadzieję i energię Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Premierę spektaklu zaplanowano na 10 listopada w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku  (cykl "Przed premierą")

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 21.30

materiały prasowe/bch/jp

Czytaj także

Czy nowy dyrektor zmieni styl pracy orkiestry w Teatrze Wielkim?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:30
- Na studiach w Polsce mówiono nam, że żadna orkiestra w Europie nie potrafi czytać muzyki tak, jak tych pięć wielkich orkiestr amerykańskich i orkiestry w Londynie. Już wiem, co za tym stoi - mówił w Dwójce Grzegorz Nowak, nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie opery Różyckiego "Eros i Psyche"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 13:00
W cyklu "Przed premierą" przedstawiliśmy reportaż z prób do nieco zapomnianego już dzieła Ludomira Różyckiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
rozwiń zwiń