Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana Józefa Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 11:44
- Sam o sobie mawiał, że ma dwie dusze: krytyka literackiego, historyka literatury oraz społecznika – mówił w Dwójce o swoim ojcu Jan Tomasz Lipski.
Audio
  • Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana J. Lipskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Jan Józef Lipski, Warszawa 1981 r.
Jan Józef Lipski, Warszawa 1981 r. Foto: PAP/Tomasz Michalak

Jan Józef Lipski to współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, autor pierwszej monografii poświęconej tej organizacji, ale także baczny obserwator bieżącego życia poetyckiego i badacz twórczości Jana Kasprowicza. Jak przypomniano w audycji, duży rozgłos przyniosła Lipskiemu jego działalność eseistyczna. W swoich szkicach (w tym słynnym: "Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy") pisał on o nacjonalizmie czy antysemityzmie.

Jak ten badacz i człowiek czynu rozumiał powinność "rozliczania się z własną historią"? Na jakie "heroiczne" gesty potrafił się zdobyć? W audycji nie zabrakło również – przywołanych z archiwum Polskiego Radia – wspomnień samego Jana Józefa Lipskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (z cyklu "Literackie portrety")

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Jan Tomasz Lipski (socjolog, publistysta) 

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

reklama

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:50
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka. Promieniował optymizmem nawet wtedy, gdy nadzieja załamywała ręce – mówił o Janie Józefie Lipskim Tadeusz Nowakowski na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń