"Im nie wolno umrzeć". Listy Morawskiego do Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 11:00
- Halina uwielbiała listy od Ireneusza Morawskiego. Znała je na pamięć. One są świadectwem, że talent literacki miał ogromny - o korespondencji między poetką i niewidomym literatem opublikowanej w tomie "Tylko mnie pogłaszcz" opowiadała Mariola Pryzwan.
Audio
  • "Im nie wolno umrzeć". Listy Morawskiego do Poświatowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Okładka książki Tylko mnie pogłaszcz
Okładka książki "Tylko mnie pogłaszcz"Foto: materiały prasowe

Haśka okładka poświatowska 1200x660.jpg
Miłość życia Haliny Poświatowskiej

Bohaterem audycji był zmarły w 2011 roku prozaik, autor opowiadań publikowanych na łamach prasy, adresat słynnej książki "Opowieści dla Przyjaciela" Haliny Poświatowskiej. Ireneusz Morawski przez wiele lat ukrywał swoją relację ze słynną poetką. On był w niej szaleńczo zakochany. Ona traktowała go jako przyjaciela. - Nawet najbliżsi Ireneusza nie wiedzieli o istnieniu Poświatowskiej w jego życiu, nawet z żoną o niej nie rozmawiał. To był temat tabu w jego życiu - mówiła w Dwójce Mariola Pryzwan, autorka opracowania listów Morawskiego do poetki z lat 1957-1962.

Halina Poświatowska była zachwycona stylem listów jej przyjaciela. Nalegała, by kiedyś je opublikował, choćby po jej śmierci. Uważała, że tym listom "nie wolno umrzeć". Ireneusz Morawski nigdy się na ich upublicznienie nie zgodził. - Okazało się, że chciał w ten sposób chronić swoją żonę Helenę. Bał się, że ją ta korespondencja zrani - wyjaśniła Mariola Pryzwan. - Już po śmierci Ireneusza Morawskiego jego żona powiedziała, że gdyby wiedziała o nich wcześniej, to by go przekonała do publikacji.

W audycji rozmawialiśmy o fenomenie listów Ireneusza Morawskiego, ale też o rytuałach związanych z jego korespondencją z Haliną Poświatowską. Zastanawialiśmy się, dlaczego w pewnym momencie prozaik zerwał swój kontakt z poetką i w ogóle ze środowiskiem literackim. Przyjaciele przybliżyli też jego postać ("Mimo że nie widział, to uczynił z książek swój świat").

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Gość: Dorota Gacek

Goście: Mariola Pryzwan (biografistka), Andrzej Bartyński (poeta) i Jacek Łukasiewicz (poeta)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/mko

Czytaj także

Janusz Radek z Poświatowską w piosence

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:00
Artysta opowiedział w audycji "Wybieram Dwójkę o swoim nowym albumie - prezentującym jego kompozycje do czternastu wierszy Haliny Poświatowskiej.
rozwiń zwiń