X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W 1991 roku Vukovar przypominał Warszawę '44

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 15:00
- Chorwatów w Vukovarze boli, że w momencie napadu na miasto część ich serbskich sąsiadów po prostu zniknęła - mówił w Dwójce Ante Nazor, autor scenariusza dokumentu "Vukovar 1991".
Audio
  • Zniszczenie Vukovaru w 1991 roku - dyskusja z udziałem Tomasza Kowalczewskiego, Grzegorza Brzozowicza i Ante Nazora (Miasta Walczące/Dwójka)
Widok jednej z głównych ulic Vukovaru w roku 2007. To chorwackie miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 roku
Widok jednej z głównych ulic Vukovaru w roku 2007. To chorwackie miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 rokuFoto: Modzzak/Wikipedia

W 1991 roku Jugosłowiańska Armia Ludowa najechała około 45-tysięczny Vukovar. Szacowano, że to stare miasto, będące jedną z pereł europejskiego baroku, będzie się bronić przez kilka dni. Zaciekłość obrońców sprawiła jednak, że Serbowie zdobywali je przez trzy miesiące, niszcząc dom po domu. Po kapitulacji obrońców doszło do masowych mordów.
- Kiedy miasto znalazło się pod serbską okupacją, oddzielono Chorwatów od Serbów - opowiadał Ante Nazor, Dyrektor Chorwackiego Centrum Pamięci i Dokumentacji Wojny Domowej. -  Są przypadki gdy Serbowie z Vukovaru chronili swoich chorwackich sąsiadów, ale były też przykłady, gdy wydawali obrońców Vukovaru w ręce wojska. Do dnia dzisiejszego ponad 400 osób uznawanych jest za zaginione - dodawał.
W 1998 roku Vukovar w wyniku pokojowych negocjacji został wcielony do Chorwacji. Wydarzenia z jesieni 1991 roku do dziś są tam jednak odczuwane.
***
Tytuł audycji: Miasta walczące
Prowadzący: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Goście: Tomasz Kowalczewski (korespondent), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), Ante Nazor (Dyrektor Chorwackiego Centrum Pamięci i Dokumentacji Wojny Domowej)
Data emisji: 27.12.2014
Godzina emisji: 12.00
bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Slobodan Milošević - syn popa i wojującej ateistki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 06:52
- Gdzie dokonaliśmy czystek etnicznych? Wszystko co robiłem, było walką o pokój - mówił Milošević w wywiadzie dla tygodnika ”Newsweek” w grudniu 1998 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naga Wyspa - przy niej obóz niemiecki "to był raj"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:30
- W Chorwacji obozów koncentracyjnych było więcej niż w Polsce i Niemczech razem, żaden z dowódców nie był Niemcem, nie używano cyklonu B. A ludzie ginęli w straszliwym upodleniu - mówił w "Przestrzeniach kultury" Wiesław Walkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń