X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kicz religijny to jednostka chorobowa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:00
Jedna z parafianek kościoła Opatrzności Bożej o postaci Jezusa pędzla Jerzego Nowosielskiego powiedziała, że gdyby przyprawić mu rogi, byłby diabłem. Czy w sztuce sakralnej nie ma miejsca na dzieła wyłamujące się z szablonów? I w jaki sposób je chronić?
Audio
  • Dr Katarzyna Galicka-Szymańska, Krystyna Czerni, ks. dr Janusz Nowiński i Piotr Żuchowski rozmawiają o sztuce sakralnej i ochronie zabytków Kościoła (Sezon na Dwójkę)
Ks. dr Janusz Nowiński
Ks. dr Janusz Nowiński Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia rozmowy w "Sezonie na Dwójkę" były sakralne dzieła autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Jego polichromie, które można oglądać m.in. w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej, nie budzą entuzjazmu niektórych wiernych i duchownych. Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki z UJ, autorka książki "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego", zastanawiała się, dlaczego nie mamy zaufania do tego typu sztuki w świątyni.

– To działa w dwie strony – stwierdziła. – Wierzę, że są ludzie, którym trudno skupić się na modlitwie wobec takiego malarstwa. Zapewniam jednak, że więcej jest ludzi, którzy w wielu kościołach cierpią w obliczu kakofonii sztuki sakralnej – spetryfikowanej i szablonowej. Jako historyk sztuki uważam, że jest tu pewna praca do wykonania. Należy oswoić ludzi z tym trudnym pięknem. Zajmując się tym tematem od lat, widzę już jakiś postęp – powiedziała.

Dr Katarzyna Galicka-Szymańska, historyk sztuki i teolog, zwróciła uwagę na to, że sztuka sakralna, w przeciwieństwie do religijnej, wyrasta z tradycji Kościoła katolickiego, z tradycji soborów powszechnych i jest kanoniczna. – Sztuka sakralna zakłada współpracę artystów z kapłanami – mówiła. – Nie możemy więc mówić o pełnej swobodzie twórczej w tej sztuce. Ta sztuka wymaga pokory i dialogu. To istotny problem w kontekście współczesnej sztuki sakralnej – oceniła.

Odbiór społeczny to jednak tylko jedna strona zagadnienia. W przypadku kościoła w Wesołej, którego przestrzeń została zaplanowana przez Jerzego Nowosielskiego od początku do końca, pojawia się nie tylko pytanie, jak właściwie dbać o artystyczną integralność wnętrza, lecz także w jaki sposób tak szczególne miejsce ma zostać poddane konserwacji.

Piotr Żuchowski, historyk sztuki, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przypomniał w związku z tym, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad nimi za stan zabytkowych kościołów oraz dzieł sztuki w nich zgromadzonych odpowiada ich właściciel. – Jest on odpowiedzialny za to, by zabytek został zachowany w należytym stanie – powiedział Piotr Żuchowski. – Powinien czynić możliwie skuteczne starania, by zapobiec pogorszeniu tego stanu. Ta zasada jest niezmienna, choć oczywiście wpisanie konkretnych obiektów do rejestru zabytków pozwala państwu narzucić pewne prawa i obowiązki. Z tego tytułu pewne rzeczy państwo również rekompensuje – dodał.

– Kościół od wieków jest chyba największym mecenasem, a także kustoszem zabytków – zauważył ks. dr Janusz Nowiński, salezjanin, historyk sztuki z UKSW. – Zgodnie z postanowieniami ostatniego Soboru Watykańskiego studenci seminariów duchownych mają być kształceni z zakresu sztuki sakralnej, wiedzy o jej materii, po to, by umieli odpowiednio szanować i chronić czcigodne zabytki Kościoła – opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji prowadzonej przez Hannę Marię Gizę.

mc/jp

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Pehgaz2014-02-06 12:13 Zgłoś
Użytkownik wiechosta napisał
Ty pehgaz zapewne jesteś tzw. duchownym bo to oni słuszną krytykę religii nazywają atakiem.
Normalnym człowiekiem, chrześcijaninem - aczkolwiek nie jestem fanatykiem. Do tego moderatorem PR. Obserwuje twoje posty cały czas i delikatnie chce ci przekazać zebyś trochę wyluzował, bo zaczynasz się robić irytujący
wiechosta2014-02-06 12:10 Zgłoś
Ty pehgaz zapewne jesteś tzw. duchownym bo to oni słuszną krytykę religii nazywają atakiem.
Pehgaz2014-02-06 12:04 Zgłoś
Użytkownik wiechosta napisał
O sztuce sakralnej mam takie same zdanie jak o kk. Zniszczyć aby nie został najmniejszy ślad.
Wiechosta przestań swoim ateizmem atakować caly portal. jest tyle rzeczy ciekawych do zrobienia - weź się za coś
wiechosta2014-02-06 11:48 Zgłoś
O sztuce sakralnej mam takie same zdanie jak o kk. Zniszczyć aby nie został najmniejszy ślad.

Czytaj także

Judaszowe srebrniki darem od Trzech Króli? Niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:00
- Według średniowiecznej legendy król Melchior podarował dzieciątku Jezus te same monety, którymi wiele lat później zapłacono Judaszowi za zdradę Chrystusa - mówiła w Dwójce Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy program festiwalu Misteria Paschalia!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:00
Siedem niezapomnianych koncertów i znakomici goście, a wśród nich uwielbiane przez festiwalową publiczność gwiazdy: Jordi Savall, La Capella Reial de Catalunya i Hespèrion XXI, Le Poème Harmonique oraz Fabio Biondi i Europa Galante. Ale także debiutujące na festiwalu zespoły...
rozwiń zwiń