Kochał talenty innych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:00
- Dla mnie jest to dyrektor 1000-lecia - tak o Zygmuncie Hübnerze mówi Jan Nowicki.
Audio

-Takich dyrektorów już nie będzie - dodaje Nowicki. Zdaniem aktora reżyseria i teatr nie są przeznaczone dla ludzi mądrych, bardziej dla ludzi z intuicją. - Dysponując tymi atutami Hübner potrafił robić nie tylko znakomite spektakle, ale i kochać ludzi, którzy z nim pracowali. Umiał kochać talenty innych. To była miłość wyrachowana i mądra, dlatego był niepowtarzalnym reżyserem - dodaje Jan Nowicki.

Miał zaledwie 28 lat, kiedy został kierownikiem artystycznym Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jak sam potem oceniał, był to jeden z najlepszych okresów w jego życiu. - Młodość to taki okres, który się nie powtarza. Moje marzenia się spełniały, dlatego zapisał się jako najlepszy okres w mojej pamięci - wyjaśniał Hübner.

Zygmunt Hübner był także znakomitym dyrektorem czołowych teatrów wrocławskich, Starego Teatru w Krakowie (tak zaczął się okres świetności tej sceny z Konradem Swinarskim i Andrzejem Wajdą jako głównymi reżyserami!) oraz od 1974 roku do śmierci (1989 r.) warszawskiego Teatru Powszechnego, dziś noszącego imię Zygmunta Hü bnera.

Konrad Szczebiot, który był gościem Andrzeja Matula w Sezonie na Dwójkę, przypomniał credo Hübnera zdaniem którego każdy dyrektor powinien kontynuować to, co stworzyli jego poprzednicy. -Dziś gdy nowi dyrektorzy przychodzą do teatru zaczynają jego historię od początku - dodał Szczebiot.

Barbara Osterloff przypomniała, że Hübner należał do pokolenia, dla którego punktem wyjścia była literatura. - Cały czas szukał nowych tytułów, długo się zastanawiał nad wyborem jakiegoś tekstu. To były wybory wynikające z długiego poszukiwania - dodał gość Sezonu na Dwójkę.

Zygmunt Hübner gdyby żył, w tym roku skończyłby 80 lat. 12 stycznia 1989 w Warszawie.Strażniczką dobrej pamięci o Hübnerze przez wiele lat była Mirosława Dubrawska, wieloletnia partnerka życiowa reżysera.

Nie spełniła się jego ostatnia wola - bardzo chciał, żeby na pogrzebie pojawili się tylko najbliżsi. W ostatniej drodze towarzyszyło mu tysiące miłośników jego artystycznej działalności.

Aby wysłuchać całego Sezonu na Dwójkę, którego gospodarzem był Andrzej Matul wystarczy kliknij dźwięk kliknij dźwięk ""Takich reżyserów już nie będzie" w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Scena się zaludnia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 10:00
Teatry Łodzi i Warszawy odradzały się w 1945 roku nadzwyczaj szybko.
rozwiń zwiń