X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1045 lat temu Polska przyjęła chrzest

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 08:53
Nie wiemy prawie nic: gdzie się odbył, jak wyglądał, nawet daty są hipotetyczne. Wiemy jedno: gdyby nie doszło do chrztu Polski, nie byłoby naszego państwa.
Audio

Fundamentalne znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest niepodważalne. Mimo to jednak o tym szczególnym momencie w naszych dziejach tak naprawdę – przywołując fakty – możemy powiedzieć niewiele. – Trudno o źródła, które by pokazały, jak ów początek polskiego chrześcijaństwa naprawdę wyglądał – przyznał prof. Jacek Banaszkiewicz.

Gość "Sezonu na Dwójkę" opowiedział o tych przekazach historycznych, które mogą coś nam o wydarzeniach 2. poł. X wieku powiedzieć: przede wszystkim o "Kronice Thietmara". Jej autor, biskup merseburski, pisze m.in. o tym, jak to Dobrawa użyła swoistego podstępu, który – choć "zdrożny" – był wybaczalny, gdyż przyczynił się do nawrócenia pogańskiego Mieszka.

W audycji omówiono również inne źródła: kronikę Galla Anonima (według którego Mieszko, nim stał się chrześcijaninem, oddawał się rozpuście - miał bowiem aż siedem żon), zapiski Długosza (bardziej już literackie niż historyczne) oraz tajemniczy dokument "Dagome iudex".

Gdzie chrzest się odbył? W Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie, a może w Ratyzbonie? Jak wyglądała ceremonia? Zanurzenie w chrzcielnej misie, a może, po prostu, w rzece? Co wiemy o Mieszku (jego wykształceniu, jego pochodzeniu – są teorie, że ma skandynawskie korzenie!), a co o jego czeskiej żonie? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w Dwójkowej audycji – aby jej wysłuchać, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Zapraszamy również do zapoznania się z wywiadem na temat dawnych Słowian, jaki z Pawłem Lisem –  archeologiem doświadczalnym i kierownikiem Grodziska Żmijowiska, czyli Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – przeprowadziła Urszula Szwarzenberg-Czerny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrobry z Ottonem grają w kości...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:00
Wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relations... Elżbieta Cherezińska w swojej historycznej powieści przywraca do życia dawnych władców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojny polsko-ruskie pod chorągwią piastowską

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 10:00
Nie wiemy, gdzie leżały, ani jaki lud je zamieszkiwał. Nie wiemy, czy chodziło o jedną fortyfikację, czy może o teren administrowany z jakiegoś centrum władzy. Grody Czerwieńskie pozostają do dziś tajemniczym miejscem.
rozwiń zwiń