Kim jest Europejczyk?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:00
Czy Europa pozostaje "półwyspem myśli" czy staje się prowincją współczesnego świata, której tożsamość podkopuje dodatkowo idea multikulturowości?
Audio

Po raz pierwszy określenia „europejski” użył w druku Maciej z Miechowa w XV w. – w kontekście obrony wartości europejskich przed barbarzyństwem. I właśnie podstawą budowania tożsamości - nie tylko europejskiej - pozostawała przez stulecia postać "obcego". Model kultury otwartej - typowy dla ery postkolonialnej - ma tak na prawdę nie więcej niż dwieście lat. Tyle, że w istocie on także opiera się na kontraście, a konkretnie:  zanegowaniu nas samych z przeszłości.

Czy idea multikulturowości jest naturalną konsekwencją zakorzenionego w tradycji europejskiej systemu wartości, czy może niebezpiecznym dla naszej tożsamości pokłosiem kompleksu kolona? Goszczący w "Sezonie na Dwójkę" Piotr Wojciechowski - pisarz, poeta, dziennikarz, reżyser filmowy i telewizyjny - zauważa, że współczesny świat zaadaptował wiele typowo europejskich wynalazków, jak prawa człowieka, nowoczesne technologie czy demokracja. Coraz częściej zauważamy jednak, że "obcy" lepiej radzą sobie z naszymi własnymi ideami...

Co zatem oznacza dziś bycie Europejczykiem? Czy konstytutywne pozostają tu wciąż filozofia grecka, prawo rzymskie i chrześcijaństwo? Czy istnieje jedna "europejskość", czy jest ich wiele? I jaki los czeka w nadchodzącym stuleciu niewielki euroazjatycki półwysep?

O tym wszystkim Hanna Maria Giza rozmawiała z Piotrem Wojciechowskim oraz fiolozofem, profesorem Pawłem Łukowem.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Kim jest Europejczyk?" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1045 lat temu Polska przyjęła chrzest

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 08:53
Nie wiemy prawie nic: gdzie się odbył, jak wyglądał, nawet daty są hipotetyczne. Wiemy jedno: gdyby nie doszło do chrztu Polski, nie byłoby naszego państwa.
rozwiń zwiń