X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr jest spotkaniem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 20:07
200 lat temu, 4 czerwca 1811 roku, Wojciech Bogusławski otworzył Szkołę Dramatyczną. Naukę rozpoczęło 6 uczniów i 6 uczennic.
Audio

W piątkowej audycji przypomnieliśmy tamte ważne dla historii polskiego teatru i szkolnictwa artystycznego czasy, porozmawialiśmy o pierwszym podręczniku: "Dramaturgia, czyli nauka sztuki scenicznej dla Szkoły Teatralnej napisana przez Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie 1812", dalszych dziejach, teraźniejszości i przyszłości szkolnictwa artystycznego.

- To starania Aleksandra Zelwerowicza doprowadziły do powstania współczesnej szkoły, do której tradycji się przyznajemy, czyli Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej – mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Barbara Osterloff, prorektor Akademii Teatralnej. – Nazwiska Zelwerowicza i Leona Schillera często się łączy i słusznie, bo to dwa wielkie modele kształcenia aktora.

Ta polska tradycja kształcenia nie jest typowa dla całej Europy: szkoły istnieją w Polsce i Rosji, ale w wielu krajach szkół teatralnych nie ma.

- We Francji aktora kształci się przy teatrze – podkreślał Konrad Szczebiot. – Amerykańskie i brytyjskie "studia" są w istocie kursami przygotowującymi do tego, żeby wygrać na castingu. Głównym punktem dyskusji wydaje mi się wszechstronność wykształcenia w polskiej tradycji. U nas studia nie są stricte zawodowe, ale dają szersze spojrzenie na swiat.

W audycji usłyszeliśmy również rozmowy z rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie Andrzejem Strzeleckim, który mówił o specyfice i trudach zawodu aktora, oraz z dziekanem Wydziału Reżyserii AT i pełnomocnikiem ds. Teatru Collegium Nobilium Jarosławem Kilianem, który mówił o kształceniu reżyserów i o tym, kim jest reżyser dzisiaj.

Czy łatwo jest zadebiutować i jak trudno utrzymać się w zawodzie, co dają studia i komu jest potrzebny teatr w świecie multimediów – aby się tego dowiedzieć, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

Audycję prowadził Andrzej Matul.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Goya operowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 13:35
Andrzej Kreuzt-Majewski był wybitnym scenografem, mistrzem scenicznego obrazu, tajemniczym malarzem największych oper świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Nagroda Teatralna 2011

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:32
W kwietniu w Sankt Petersburgu wręczono tegoroczną nagrodę dla najlepszego artysty teatralnego naszego kontynentu.
rozwiń zwiń