Teatr jest spotkaniem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 20:07
200 lat temu, 4 czerwca 1811 roku, Wojciech Bogusławski otworzył Szkołę Dramatyczną. Naukę rozpoczęło 6 uczniów i 6 uczennic.
Audio

W piątkowej audycji przypomnieliśmy tamte ważne dla historii polskiego teatru i szkolnictwa artystycznego czasy, porozmawialiśmy o pierwszym podręczniku: "Dramaturgia, czyli nauka sztuki scenicznej dla Szkoły Teatralnej napisana przez Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie 1812", dalszych dziejach, teraźniejszości i przyszłości szkolnictwa artystycznego.

- To starania Aleksandra Zelwerowicza doprowadziły do powstania współczesnej szkoły, do której tradycji się przyznajemy, czyli Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej – mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Barbara Osterloff, prorektor Akademii Teatralnej. – Nazwiska Zelwerowicza i Leona Schillera często się łączy i słusznie, bo to dwa wielkie modele kształcenia aktora.

Ta polska tradycja kształcenia nie jest typowa dla całej Europy: szkoły istnieją w Polsce i Rosji, ale w wielu krajach szkół teatralnych nie ma.

- We Francji aktora kształci się przy teatrze – podkreślał Konrad Szczebiot. – Amerykańskie i brytyjskie "studia" są w istocie kursami przygotowującymi do tego, żeby wygrać na castingu. Głównym punktem dyskusji wydaje mi się wszechstronność wykształcenia w polskiej tradycji. U nas studia nie są stricte zawodowe, ale dają szersze spojrzenie na swiat.

W audycji usłyszeliśmy również rozmowy z rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie Andrzejem Strzeleckim, który mówił o specyfice i trudach zawodu aktora, oraz z dziekanem Wydziału Reżyserii AT i pełnomocnikiem ds. Teatru Collegium Nobilium Jarosławem Kilianem, który mówił o kształceniu reżyserów i o tym, kim jest reżyser dzisiaj.

Czy łatwo jest zadebiutować i jak trudno utrzymać się w zawodzie, co dają studia i komu jest potrzebny teatr w świecie multimediów – aby się tego dowiedzieć, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

Audycję prowadził Andrzej Matul.

Czytaj także

Goya operowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 13:35
Andrzej Kreuzt-Majewski był wybitnym scenografem, mistrzem scenicznego obrazu, tajemniczym malarzem największych oper świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejska Nagroda Teatralna 2011

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 12:32
W kwietniu w Sankt Petersburgu wręczono tegoroczną nagrodę dla najlepszego artysty teatralnego naszego kontynentu.
rozwiń zwiń