X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokół Hugona Kołłątaja

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 10:02
Jeden z najważniejszych polskich polityków, publicysta i naukowiec. Pozostaje postacią kontrowersyjną, a jego obraz rozpięty jest między hasłami "Wiwat maj - wiwat Kołłątaj" a "Robespierre w sutannie" i "Czarny Kruk".
Audio

Hugo Kołłątaj polityk oświeceniowy publicysta, kanonik, satyryk, geograf. W latach 1783–1786 rektor Komisji Edukacji Narodowej, od 1794 r. radca wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej. Świetny polityk, szybko orientujący się w zmianach sceny politycznej. Czasem popełniał też błędy w ocenie: wierzył, że kolejne rozbiory Polski są niemożliwe.

- Nikt tak jak on nie rozumiał tego, jak struktura plityczna Rzeczypospolitej pomniejsza szanse na utrzymanie państwa – mówiła w audycji Michała Montowskiego prof. Zofia Zielińska. - Dlatego był promotorem reformy chłopskiej i reformy mieszczańskiej. "Musimy dać chłopom wolność", argumentował. Wolność jest prawem naturalnym, więc chłopom trzeba tę wolność dać (mowa o osobistej wolności). A jeśli Polska tego nie uczyni, to chłopom będzie wszystko jedno, pod jakimi będą rządami, w jakim państwie. Wreszcie, w kraju, gdzie jest 7 milionów niewolników, nie może być wolności.

Kołłątaj krytykował przestarzałą strukturę polityczną i społeczną Rzeczypospolitej. W roku 1786 został odznaczony Orderem Świętego Stanisława, a w 1791 kawalerem Orderu Orła Białego. Uczestniczył w tworzeniu Konstytucji 3 maja. W czasie Sejmu Czteroletniego należał do najaktywniejszych działaczy stronnictwa patriotycznego. Podczas wojny polsko-rosyjskiej, na zebraniu 23 lipca 1792 r., poparł decyzję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o jego przystąpieniu do konfederacji targowickiej.

Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, wchodząc w skład Rady Najwyższej Narodowej – zajmował wówczas bardziej radykalne stanowisko niż w okresie Konstytucji 3 maja.

Mimo wielu zalet i nowoczesnych poglądów, pozostaje postacią kontrowersyjną. Miał nie tylko przyjaciół, a pomajowa ulica nazywała go "Robespierre'm w sutannie", zaś Matejko nazywał go "czarnym krukiem". Czy słusznie?

O czasach Sejmu Wielkiego, działalności Kołłątaja, a także o jego późniejszych decyzjach i ewolucji postawy mówiła w naszej audycji prof. Zofia Zielińska.

Audycję prowadził Michał Montowski.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

3 maja 1791 roku w Polsce była piękna pogoda...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 17:00
- Być może, gdyby nie reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, nie doszłoby do rozbiorów Polski - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" profesor Zofia Zielińska.
rozwiń zwiń