X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

3 maja 1791 roku w Polsce była piękna pogoda...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 17:00
- Być może, gdyby nie reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego, nie doszłoby do rozbiorów Polski - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" profesor Zofia Zielińska.
Audio
  • Konstytucja 3 maja - komentarz historyków: prof. Zofii Zielińskiej i prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz. Audycja Michała Montowskiego z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 3.05.2011)
Fragment obrazu Jana Matejki Uchwalenie Konstytucji 3 maja
Fragment obrazu Jana Matejki "Uchwalenie Konstytucji 3 maja"

To stwierdzenie nie jest jednak tożsame z negatywną oceną rządów ostatniego króla Polski. Goszczące w audycji Michała Montowskiego profesor Zofia Zielińska oraz profesor Anna Grześkowiak-Krwawicz zgodnie kwestionują czarną legendę Stanisława Augusta Poniatowskiego. Faktycznie wybrany został on na króla Polska z rosyjskiego namaszczenia, jako władca mający słabą pozycję nie tylko w Europie, lecz także we własnym kraju. Już kilka miesięcy po elekcji caryca Katarzyna była jednak rozczarowana nowym władcą Polski, a po sejmie 1766 roku uznała go za poważnego wroga Rosji.

Reformatorska postawa Poniatowskiego i jego stronnictwa doprowadziła w 1791 roku do pokonania wielowiekowych słabości systemowych (liberum veto, konfederacje), wzmocnienia władzy wykonawczej i rozpoczęcia znaczących przemian społeczno-politycznych. W okresie 1791-92  sejm Rzeczypospolitej uchwalił więcej istotnych ustaw niż przez trzy poprzednie lata.

Ale te przemiany nie miały szans ocalić suwerenności Polski; wręcz przeciwnie - prowadząc potencjalnie do umocnienia Rzeczpospolitej, przyspieszyły tylko decyzję o rozbiorach, których koncepcja kiełkowała niemal od początków XVII stulecia. Najpierw w Prusach - kraju o ogromnej sile militarnej i nieadekwatnie małym terytorium. Dla elektora brandenburskiego Polska była więc znakomitym łupem i zarazem poważnym zagrożeniem (ostatecznie z legalnego punktu widzenia Prusy pozostawały naszym niewiernym lennikiem).

Z kolei dla Austrii ziemie polskie stanowiły idealną rekompensatę po utracie Śląska, który w latach 1740-63 przeszedł we władanie pruskie. Wreszcie dla Rosji Rzeczpospolita była - już od czasów Piotra I - optymalnym przyczółkiem do wejścia w politykę ogólnoeuropejską. Ale wyłącznie pod warunkiem systemowej niewydolności oraz zewnętrznej słabości, dla których polityka Poniatowskiego zaczęła stanowić realne zagrożenie.

W "Sezonie na Dwójkę" profesor Zofia Zielińska oraz profesor Anna Grześkowiak mówiły także m.in. o przyczynach utraty przez państwo polskie zdolności do samostanowienia oraz o szczegółach reform mających ratować nie podległość kraju.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Sezon na Dwójkę - Konstytucja 3 Maja" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczęsny Potocki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2009 10:11
Dzieje Szczęsnego Potockiego zmuszają do zastanowienia nad dziwną zależnością między moralną postawą elity politycznej, a kondycją Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2008 12:35
Niewiele było w historii Polski postaci, które budziły tyle kontrowersji, co Stanisław August Poniatowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła wystawa w Sejmie. "To dla nas symbol suwerenności i dumy"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:08
Z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Sejmie otwarto wystawę "Witaj Maj, Trzeci Maj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz oryginał konstytucji 3 maja. "Relikwia narodowa"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 09:45
Z okazji 3 maja, prezydent apeluje o promowanie barw narodowych: - Zachęcam do noszenia biało-czerwonych kotylionów - podczas Majówki z Polską - mówił.
rozwiń zwiń