X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa miastem Mandelsztama!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 00:00
Międzynarodowa Sesja Mandelsztamowska, która już 19 września rozpocznie się w Warszawie, była tematem przewodnim kolejnej audycji Iwony Smolki. Zapraszamy do wysłuchania "Co słychać w literaturze?".
Audio
  • Adam Pomorski o Międzynarodowej Sesji Mandelsztamowskiej w Warszawie
  • Stefania Zahorska. Wybór pism. Reportaże, publicystyka, eseje
  • "Kropka" Piotra Mitznera

- Wielu z nas nie wie albo nie pamięta, że właśnie w Warszawie sto dwadzieścia lat temu urodził się absolutny klasyk poezji XX wieku - mówi Adam Pomorski, Prezes Polskiego Pen Clubu, współprganizatora tegorocznej Sesji Mandelsztamowskiej. Choć wybitny rosyjski modernista pozostaje w Polsce raczej "twórcą elitarnym", autor epokowego zbioru przekładów "Osim Mandelsztam nieograbiony i nierozgromiony" zwraca uwagę, że prawie każdy zna przynajmniej jeden wiersz z jego dorobku. Chociażby "Skrzypka Hercowicza", którego tak interpretowała Ewa Demarczyk:

/

Adam Pomorski opowiedział w studiu Dwójki o wydarzeniach warszawskiej Sesji Mandelsztamowskiej, w której udział weźmie m.in. Piotr Mitzner. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowaja Polsza" opowie o najwcześniejszych przekładach poezji Rosjanina. Okazuje się, że pionierem był tu pewien, niezbyt utalentowany, generał policji, który już w 1925 przetłumaczył na polski utwór "Polacy", skierowany przeciwko... legionom Piłsudskiego. 

Historia odzywa się raz po raz w najnowszym zbiorze wierszy samego Mitznera pt. "Kropka", o którym poeta rozmawiał z Iwoną Smolką.

 W studiu Dwójki gościła także Anna Nasiłkowska, która dokonała wyboru i opracowania pism Stefanii Zachorskiej. W latach trzydziestych ta wybitna publicystka miała okazję obserwować z bliska rzeczywistości III Rzeszy oraz Rosji Radzieckiej, które opisywała na łamach "Wiadomości literackich". Między innymi te teksty trafiły do zbioru "Stefania Zahorska. Wybór pism. Reportaże, publicystyka, eseje".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia pod stopami poety

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 12:10
Niedawno minęła 120. rocznica urodzin poety Osipa Mandelsztama. Na rozmowę z tłumaczem zbioru jego wierszy zaprasza Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń