Przetrwać dzięki pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 04:07
Tony'ego Judta - wybitnego historyka i publicystę - dotknęła okrutna, nieuleczalna choroba. Sposobem na wytrwanie w niewyobrażalnie trudnym, kurczącym się czasie, okazała się pewna szczególna podróż.
Audio
  • Rozmowa o książce Tony'ego Judta "Pensjonat pamięci"

W 2008 roku zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne - rzadką chorobę nerwowo-mieśniową, która przebiega bezboleśnie, ale szczególnie okrutnie. Chory traci władzę w poszczególnych częściach ciała, zostaje unieruchomiony, możność mówienia zanika, oddychanie przychodzi z coraz większym trudem. Jednocześnie świadomość pozostaje nienaruszona, umysł obserwuje, co dzieje się z - dnia na dzień bardziej bezwolnym - ciałem.

O czym myśli człowiek, który z całą bolesną świadomością wie, że zostało mu niewiele już czasu, a wyrok jest nieodwracalny? Tony Judt, którego choroba przykuła do łóżka, musiał znaleźć jakiś sposób na przetrwanie ciągnących się w nieskończoność bezsennych nocy. Zaczął przywoływać w pamięci obrazy dla niego ważne, chwile szczególne, które - teraz, w tym dramatycznym momencie - powracały, przypominały o sobie. Nocne podróże pamięci były w dzień - oczywiście przy pomocy innych - zapisywane. Tak powstały wyjątkowe szkice, które złożyły się na, nowo wydaną w Polsce, książkę "Pensjonat pamięci" (wyd. Czarne).


Dlaczego pensjonat? Tony Judt nawiązuje tu do swoistej, znanej od wieków, metody mnemotechnicznej, która wspomaga pamięć wyobrażeniem zamkniętej, uporządkowanej przestrzeni. Ta architektura pamięci przywoływała najczęsciej obraz domu, pałacu - Judt wybrał jednak "mały pensione, rodzinny hotelik w niemodnej miejscowości Chesieres u podnoża bogatego kurortu narciarskiego Villars we francuskojęzycznej części Szwajcarii". Wraz z rodziną spędzał tam jako mały chłopiec zimowe wakacje. Teraz, u progu życia, wraca do tego miejsca, wiąże je z innymi wspomnieniami, zapełnia minioną przestrzeń.

Co kryje się w "pensjonacie"? Smaki żydowsko‑brytyjskich potraw z czasów dzieciństwa, uroki jazdy podmiejskimi londyńskimi autobusami, ubóstwiany, choć budzący respekt nauczyciel języka niemieckiego, pokojówki w internacie w Cambridge, rozważania o samochodach, o nauce czeskiego w średnim wieku, o zniewolonych umysłach, o tożsamości i wielokulturowości, o Nowym Jorku i Krasnogrudzie.
 
W "Sezonie na Dwójkę" o książce Tony'ego Judta Dorota Gacek rozmawiała z Aleksandrem Kaczorowskim, który poznał autora, uczestniczył w spotkaniach intelektualistów, organizowanych przez Judta.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, dzięki której poznamy bliżej Tony'ego Judta - historyka zajmującego się dziejami najnowszymi Europy, profesora na Uniwersytecie Nowojorskim, głośnego, niebojącego się kontrowersji publicystę - oraz jego ostatnie, przejmujące teksty.

Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 70. rocznica urodzin W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 15:00
18 maja 1944 urodził się W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń