Tajemnice Coco Chanel

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 10:53
On był szarmancki i uwodzicielski. Ona miała wątpliwości, czy zadawać się z Niemcem, ale nie mogła się oprzeć. Trwała wojna. Coco Chanel i baron von Dincklage zostali kochankami. O romansie plotkował cały Paryż...
Audio
Coco Chanel
Coco Chanel Foto: public domain

Gabriela Chanel, znana współczesnym i potomnym jako Coco, wychowała się w sierocińcu. Trafiła tam po śmierci matki, gdy ojciec porzucił ją i jej siostry. Porzucenie przeżyła również później, gdy miłość jej życia – Arthur Capel – ożenił się z inną.

- Sama mówiła, że poślubiła dom mody – mówiła Ewa Krajewska, prezenterka telewizyjna i ekspertka mody. – W sierocińcu nauczyła się polegać tylko na sobie. Była niezależna i samodzielna, ale była też duszą towarzystwa.

Zaczynała od zera, była zdeterminowana, by odnieść sukces, zdobyć pieniądze. I władzę. To są cechy wspólne wielu biografiom ludzi sukcesu.

- Arthur Capel wprowadził ją w kręgi arystokracji. Nie zapraszano jej, bo pochodziła z nizin społecznych. Capel zaczął więc zapraszać arystokrację do nich. Sfinansował też jej pierwszy butik.

Chanel była bardzo wysportowana, uprawiała narciarstwo, polo i jazdę konną. Jej stroje – proste, wzorowane na męskich, skromne i wygodne – powstały z chęci dostosowania kobiecego ubioru do potrzeb aktywnego życia.

W audycji Hanny Marii Gizy mówiono nie tylko o modzie, ale również o kontrowersjach wokół postaci Coco Chanel, o tym, kto zaprojektował logo jej firmy i skąd się wziął jej pseudonim. Zapraszamy do słuchania.Czytaj także

Chanel No. 5 powstały z płomiennego romansu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 10:35
Sekretny związek francuskiej projektantki mody z rosyjskim kompozytorem Igorem Strawińskim sprawił, że jej praca stała się bardziej twórcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Haszczyński, Pielewin, Sarzyński i inni…

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 15:00
W ostatnich miesiącach informacje o wydarzeniach w Afryce północnej i na Półwyspie Arabskim trafiały na pierwsze strony gazet, to od nich rozpoczynały się radiowe i telewizyjne serwisy informacyjne.
rozwiń zwiń