X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Król Lear nie schodzi ze sceny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 10:57
– Nigdy nie byłem taki bezczelny, by wyobrażać siebie na scenie – mówił Tadeusz Łomnicki, opowiadając o swoich początki w teatrze. W 20. rocznicę śmierci wielkiego aktora wspominaliśmy w Dwójce jego teatralne i filmowe role oraz jego życie, zakończone podczas prób do Szekspirowskiego arcydramatu.
Audio
  • Opowieści Zbigniewa Grochala i Pawła Bińkowskiego, którzy pracowali z Tadeuszem Łomnickim przy jego ostatnim spektaklu, oraz relacja z poznańskich spotkań teatralnych "Klasyka na nowo".
  • Rozmowa z Wojciechem Majcherkiem w przedzień 20. rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego.
  • Zapowiedź Sezonu na Dwójkę 22 lutego 2012
  • Tadeusz Łomnicki opowiada o tym, jak został aktorem... przez pomyłkę
  • Prof. Barbara Osterloff o Tadeuszu Łomnickim
  • Król Lear nie schodzi ze sceny
Tadeusz Łomnicki, 1966 r.
Tadeusz Łomnicki, 1966 r.Foto: Wiesław Prażuch/Wikipedia

Jego ostatnimi słowami była kwestia szekspirowskiego bohatera: "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!".

"Król Lear" przedziwnie zaciążył nad ostatnimi dniami Łomnickiego. W tym samym czasie nagrał spektakl Teatru Telewizji "Stalin" Giuseppe Salvatore w reżyserii Kazimierza Kutza, w którym wcielił się w postać aktora Icyka Sagera, przygotowującego się właśnie do roli Króla Leara. Więcej o tym można przeczytać w tym artykule.

W "Sezonie na Dwójkę" Tadeusza Łomnickiego wspominali prof. Barbara Osterloff, aktorka Marta Lipińska i redaktor Andrzej Kołodyński. W audycji, którą prowadził Tomasz Mościcki, opowiadano o ważnych i słynnych rolach aktora – tych teatralnych, ale i filmowych. – Rola pana Michała to była rola napisana dla niego przez Sienkiewicza, on wiedział, że ktoś taki będzie i to zagra – mówił Andrzej Kołodyński o udziale Łomnickiego w filmowej adaptacji słynnej powieści. Po tej roli Łomnicki stał się ulubieńcem całego narodu, jak opowiadał Marcie Lipińskiej: dopiero po Wołodyjowskim ludzie zaczęli go rozpoznawać na ryneczku, gdzie robił zazwyczaj zakupy…

W audycji usłyszymy między innymi dwa archiwalne nagrania Tadeusza Łomnickiego, w których wspomina swoje teatralne początki oraz mówi, jak rozumie istotę bycia aktorem. Na koniec wysłuchamy natomiast przejmujących wspomnień jednego z aktorów poznańskiego teatru o próbie do "Króla Leara" z 22 lutego 1992 roku...

Zapraszamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę" oraz innych nagrań poświęconych zmarłemu 20 lat temu aktorowi.  

Sezon
W trakcie nagrywania "Sezonu na Dwójkę" o Tadeuszu Łomnickim. Od lewej: red. Andrzej Kołodyński, prf. Barbara Osterloff, red. Tomasz Mościcki oraz Marta Lipińska fot. Wojciech Kusiński/PR

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Sceny z "Kordiana"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2009 17:29
Z okazji obchodów Roku Juliusza Słowackiego, zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu audycji Iwony Malinowskiej, w którym przypominać będziemy radiowe realizacje wielkich dramatów romantycznego wieszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostałem zmasakrowany przez Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 15:00
Adam Ferency: On miał świetny "nos artystyczny", dzięki niemu dogadałby się z dzisiejszymi postmodernistami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łomnicki przeciwko Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 11:30
W 20. rocznicę śmierci Tadeusza Łomnickiego chętni będą mieli okazję wziąć udział w poświęconym jego pamięci spotkaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatry Łomnickiego i teatry mu obce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:00
Tadeusz Łomnicki podczas pracy nad poznańskim przedstawieniem "Króla Leara" mówił, że ten szekspirowski tekst stanowi wielkie wyzwanie, jest "jak ściana bazaltu". Zmarł wkrótce - na scenie, podczas jednej z prób.
rozwiń zwiń