Król Lear nie schodzi ze sceny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 10:57
– Nigdy nie byłem taki bezczelny, by wyobrażać siebie na scenie – mówił Tadeusz Łomnicki, opowiadając o swoich początki w teatrze. W 20. rocznicę śmierci wielkiego aktora wspominaliśmy w Dwójce jego teatralne i filmowe role oraz jego życie, zakończone podczas prób do Szekspirowskiego arcydramatu.
Audio
  • Opowieści Zbigniewa Grochala i Pawła Bińkowskiego, którzy pracowali z Tadeuszem Łomnickim przy jego ostatnim spektaklu, oraz relacja z poznańskich spotkań teatralnych "Klasyka na nowo".
  • Rozmowa z Wojciechem Majcherkiem w przedzień 20. rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego.
  • Zapowiedź Sezonu na Dwójkę 22 lutego 2012
  • Tadeusz Łomnicki opowiada o tym, jak został aktorem... przez pomyłkę
  • Prof. Barbara Osterloff o Tadeuszu Łomnickim
  • Król Lear nie schodzi ze sceny
Tadeusz Łomnicki, 1966 r.
Tadeusz Łomnicki, 1966 r.Foto: Wiesław Prażuch/Wikipedia

Jego ostatnimi słowami była kwestia szekspirowskiego bohatera: "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!".

"Król Lear" przedziwnie zaciążył nad ostatnimi dniami Łomnickiego. W tym samym czasie nagrał spektakl Teatru Telewizji "Stalin" Giuseppe Salvatore w reżyserii Kazimierza Kutza, w którym wcielił się w postać aktora Icyka Sagera, przygotowującego się właśnie do roli Króla Leara. Więcej o tym można przeczytać w tym artykule.

W "Sezonie na Dwójkę" Tadeusza Łomnickiego wspominali prof. Barbara Osterloff, aktorka Marta Lipińska i redaktor Andrzej Kołodyński. W audycji, którą prowadził Tomasz Mościcki, opowiadano o ważnych i słynnych rolach aktora – tych teatralnych, ale i filmowych. – Rola pana Michała to była rola napisana dla niego przez Sienkiewicza, on wiedział, że ktoś taki będzie i to zagra – mówił Andrzej Kołodyński o udziale Łomnickiego w filmowej adaptacji słynnej powieści. Po tej roli Łomnicki stał się ulubieńcem całego narodu, jak opowiadał Marcie Lipińskiej: dopiero po Wołodyjowskim ludzie zaczęli go rozpoznawać na ryneczku, gdzie robił zazwyczaj zakupy…

W audycji usłyszymy między innymi dwa archiwalne nagrania Tadeusza Łomnickiego, w których wspomina swoje teatralne początki oraz mówi, jak rozumie istotę bycia aktorem. Na koniec wysłuchamy natomiast przejmujących wspomnień jednego z aktorów poznańskiego teatru o próbie do "Króla Leara" z 22 lutego 1992 roku...

Zapraszamy do wysłuchania "Sezonu na Dwójkę" oraz innych nagrań poświęconych zmarłemu 20 lat temu aktorowi.  

Sezon
W trakcie nagrywania "Sezonu na Dwójkę" o Tadeuszu Łomnickim. Od lewej: red. Andrzej Kołodyński, prf. Barbara Osterloff, red. Tomasz Mościcki oraz Marta Lipińska fot. Wojciech Kusiński/PR

 

 

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Sceny z "Kordiana"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2009 17:29
Z okazji obchodów Roku Juliusza Słowackiego, zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu audycji Iwony Malinowskiej, w którym przypominać będziemy radiowe realizacje wielkich dramatów romantycznego wieszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostałem zmasakrowany przez Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 15:00
Adam Ferency: On miał świetny "nos artystyczny", dzięki niemu dogadałby się z dzisiejszymi postmodernistami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łomnicki przeciwko Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 11:30
W 20. rocznicę śmierci Tadeusza Łomnickiego chętni będą mieli okazję wziąć udział w poświęconym jego pamięci spotkaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatry Łomnickiego i teatry mu obce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:00
Tadeusz Łomnicki podczas pracy nad poznańskim przedstawieniem "Króla Leara" mówił, że ten szekspirowski tekst stanowi wielkie wyzwanie, jest "jak ściana bazaltu". Zmarł wkrótce - na scenie, podczas jednej z prób.
rozwiń zwiń