Kultura

Łomnicki przeciwko Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 11:30
W 20. rocznicę śmierci Tadeusza Łomnickiego chętni będą mieli okazję wziąć udział w poświęconym jego pamięci spotkaniu.

W warszawskim Teatrze na Woli widzowie obejrzą spektakl nagrany przez Teatr Telewizji – "Stalin". To archiwalny zapis sztuki dwóch wielkich aktorów, Tadeusza Łomnickiego oraz Jerzego Treli. Opowiada ona o stojącym nad grobem radzieckim dyktatorze, który zaprasza do siebie starego żydowskiego aktora, Icyka Sagera. Postanawia przedyskutować z nim graną przez niego rolę króla Leara. Dyktator odbiera ją jako zagrożenie dla swojej władzy i, używając swoich potężnych wpływów, postanawia doprowadzić do niewystawienia dramatu Shakespeare’a.

Fikcyjne losy Sagera i prawdziwe losy Tadeusza Łomnickiego wzajemnie się dopełniły. Równolegle z realizacją "Stalina" aktor pracował bowiem w Poznaniu nad "Królem Learem", w którym miał zagrać właśnie główną rolę. Podczas gdy Sagerowi udało się w końcu zagrać Króla Leara, Łomnicki nie miał takiej szansy. Współpracujący z nim przy "Stalinie" aktorzy widzieli go po raz ostatni. Wielki aktor zmarł podczas próby "Króla Leara" na scenie...

Po projekcji spektaklu Teatru TV uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać z reżyserem dramatu Kazimierzem Kutzem i aktorem Jerzym Trelą. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, 22 lutego o godz. 19.00.

kl

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nie będzie przeprosin dla wnuka Stalina za Katyń

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 20:18
Sąd w Moskwie oddalił związany z Katyniem pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciw znanemu publicyście Władimirowi Poznerowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Kuropatach na Białorusi "konieczna jest ekshumacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 18:05
- By móc ustalić miejsce szczątków ofiar zbrodni katyńskiej na Białorusi konieczne jest odnalezienie tzw. białoruskiej listy katyńskiej i przeprowadzenie ekshumacji - podkreślają historycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostałem zmasakrowany przez Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 15:00
Adam Ferency: On miał świetny "nos artystyczny", dzięki niemu dogadałby się z dzisiejszymi postmodernistami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzedani komunistom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 00:00
4 lutego 1945 roku rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Jej decyzje przesądziły o przynależności Polski do bloku sowieckiego.
rozwiń zwiń