X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Traktował nas jak ludzi dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 17:55
Profesora Zbigniewa Raszewskiego, wybitnego znawcę teatru, w dwudziestą rocznicę jego śmierci wspominali Barbara Osterolff i Janusz Majcherek, jego uczniowie.
Audio
W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego otwarto 28 bm. wystawę Nasi nauczyciele. Ekspozycja poświęcona jest Zbigniewowi Raszewskiemu,Bohdanowi Korzeniewskiemu i Stanisław Marczak-Oborskiemu, którzy działali w różnych dziedzinach historii teatru, i którzy określili charakter i kształt polskiej wiedzy o teatrze drugiej połowy XX wieku.
W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego otwarto 28 bm. wystawę "Nasi nauczyciele". Ekspozycja poświęcona jest Zbigniewowi Raszewskiemu,Bohdanowi Korzeniewskiemu i Stanisław Marczak-Oborskiemu, którzy działali w różnych dziedzinach historii teatru, i którzy określili charakter i kształt polskiej wiedzy o teatrze drugiej połowy XX wieku. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński/ zdjecie archiwalne

Zbigniew Raszewski urodził się 5 kwietnia 1925 roku w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. Studiował polonistykę na uniwersytecie w Poznaniu. Gdy przeniósł się do Warszawy, związał się z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, był profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej. Zmarł 7 sierpnia 1992 roku w Warszawie. W 1993 roku powstał film dokumentalny "Profesor" o Zbigniewie Raszewskim, a w 2006 roku powołano w stolicy Instytut Teatralny jego imienia.

Barbara Osterolff wspominała w radiowej Dwójce, że nie starczyłoby czasu w audycji na to, by wymienić ile rzeczy nauczył ich prof. Raszewski. Powiedziała, że jego uczniowie czerpali od niego wiedzę i doświadczenie także poza zajęciami, imponowało im wtedy to, że traktował ich jak "ludzi dorosłych”.

- To były wyjątkowe godziny, gdyż spędzane w kameralnej atmosferze. Diś uczestniczące w nich osoby są znane i na rozmaite sposoby zapisują się nadal w myśleniu, w pisaniu o teatrze. Mieliśmy poczucie, że profesor jest dla nas. (…) udostępniał nam nawet własne notatki – wspominała w "Sezonie na Dwójkę".

Janusz Majcherek wspomniał, że kreował się on na człowieka znacznie starszego niż był w rzeczywistości. Zawsze nosił garnitur, albo przynajmniej ciemne marynarki, białą koszulę i "pięknie zamknięty krawat”.

- Był człowiekiem dosyć silnie łysiejącym, z siwą koronką włosów wokół głowy. Wąsik przystrzyżony, siwy i błyskające, w cieniuteńkiej, drucianej oprawce okulary – mówił w Programie Drugim Polskiego Radia.

Audycję prowadził Tomasz Mościcki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tymon Terlecki w listach do przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:00
Rozmowa o wybitnym polskim humaniście, historyku teatru, pisarzowi i eseiście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Takie przedstawienie zdarza się raz w historii świata

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 09:05
- Urok improwizacji polega na tym, że to wydarzenie jednorazowe, to się więcej nie powtórzy, nikt inny tego nie zobaczy – mówiła w radiowej Dwójce Agata Biłas, zajmująca się improwizacją w teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr na tropie Mesjasza

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 08:24
Sceniczna opowieść o zaginionej, legendarnej powieści Brunona Schulza.
rozwiń zwiń