X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ślązacy, potomkowie boga ognia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 12:50
Mija 400 lat od daty publikacji poematu "Officina ferraria, abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego" Walentego Rozdzieńskiego. To jedno z pierwszych na świecie dzieł literackich poświęconych przemysłowi ciężkiemu. Hutnicy występują tu jako potomkowie Wulkana.
Audio
Ślązacy, potomkowie boga ognia
Foto: Glow Images/East News

Walenty Roździeński to postać zagadkowa: autor erudycyjnego poematu o hutnictwie, utrzymany w stylu późnorenesansowym raczej niż barokowym, był kuźnikiem (czyli – hutnikiem). Tekst jest ważny, bo stworzony na Śląsku u progu XVII wieku jest pisany po polsku.

Czym jest "Officina ferraria"? Nie jest to z pewnością książka do poduszki. Tekst użytkowo-okolicznościowy, jest niezmiernie wartościowy poznawczo. To esej o pracy człowieka, o jego miejscu na Ziemi. Autor jest ewangelikiem znającym Lutra i wpływy myśli protestanckiej są widoczne w poemacie. Roździeński znał również autorów antycznych – miał wysoką kulturę humanistyczną. Kuźników widział jako potomków Wulkana, ludzi trudzących się wokół ognia i kruszcu (widać tu ślady innych śląskich poematów – tym razem łacińskich – traktujących u hutnictwie).

Dzieło "Officina ferraria, abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego" Walentego Rozdzieńskiego, odkryte ponownie w 1929 roku, zostało przełożone na wiele języków.

W audycji oprócz omówienia sylwetki autora nakreślony został obraz przemysłu ciężkiego na Śląsku w XVII wieku. Rozmawiamy również o pomniku Rozdzieńskiego, który ma stanąć pod koniec tego roku.

Gośćmi audycji byli: dr Jerzy Gorzelik - historyk sztuki; dr hab. Zbigniew Kadłubek - historyk literatury; Marek Zieliński - dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis; Olaf Brzeski - rzeźbiarz, twórca projektu pomnika Walentego Roździeńskiego; prof. Zbigniew Wójcik – historyk.

Audycja Michała Nowaka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co z tym Przybosiem...

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 18:13
Dlaczego już dziś nie czyta i nie wydaje poezji Juliana Przybosia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pradziadek techno w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 00:50
Steve'a Reicha za mistrza uważają King Crimson, Brian Eno, The Reisdents, Tortoise i Sufjan Stevens. Trudno uwierzyć, że pionier minimalizmu debiutował w Polsce dopiero w 1997 roku. Dwójka przypomina tamten niezwykły koncert.
rozwiń zwiń