X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kruche i bezcenne. Cerkiewki na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 19:25
Skarby kultury polskiej na liście chroniącej zabytki. - Bardzo się cieszę, że wreszcie tak uhonorowano cerkiewki - mówił Aleksander Chylak, wykładowca w Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Szesnaście cerkwi na liście UNESCO. Rozmowa z chroniącymi zabytki w "Sezonie na Dwójkę"
Wnętrze wzniesionej około 1600 roku cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Chotyńcu.
Wnętrze wzniesionej około 1600 roku cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Chotyńcu. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Miały bardzo piękny wystrój, ikonostasy, piękne krzyże. Każda wieś musiała mieć inny. Połowa z nich została zniszczona już po wojnie - opowiadał Chylak w audycji Hanny Marii Gizy.
Jednak, nawet po deportacji w ramach akcji "Wisła", niewielka liczba Łemków powróciła do rodzinnych wsi i zaczęła cerkiewki na nowo użytkować. W części z drewnianych świątyń są teraz kościoły rzymskokatolickie.
Cerkiewki na listę UNESCO zgłosiły razem Polska i Ukraina. Europejskim krajom coraz trudniej skutecznie apelować o objęcie ich zabytków taką ochroną. Na listę wpisano szesnaście drewnianych świątyń z granicznego rejonu Karpat Zachodnich. A kilka dni później rozszerzono również wpis dotyczący Kopalni Soli w Wieliczce o kopalnię w Bochni i Zamek Żupny pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.
- Wpis na Światową Listę Dziedzictwa jest tak naprawdę początkiem, a nie końcem działania - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" dr inż. Katarzyna Piotrowska-Nosek z Muzeum w Nieborowie i Arkadii. - Państwo zobowiązuje się do dbania o to miejsce i pozwala społeczności międzynarodowej ingerować w sprawy dotyczące utrzymania tych obiektów.

/
Wnętrze
Wnętrze wzniesionej około 1600 roku cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Chotyńcu. Ta, a także 16 drewnianych, zabytkowych cerkwi znajdujących się w polskim i ukraińskim regionie Karpat zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. fot.PAP/Darek Delmanowicz

usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA SZTUKA Ukraina wiara
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ania Kuczyńska: inspiracje projektantki to Rossellini, Diagilew

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 18:30
- Ostatnia kolekcja "Stromboli" była inspirowana filmem Rosselliniego. Wcześniej robiłam kolekcję "Święto wiosny" inspirowaną pracą Diagilewa - opowiadała w Dwójce projektantka Ania Kuczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski raj dla rzeźbiarzy: Orońsko

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:00
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. Miejsce jest tak urokliwe, że nie trzeba przekonywać do niego artystów – Orońsko, pełne znakomitych plenerów do pracy, samo przyciąga wytwórców sztuki.
rozwiń zwiń