Polski raj dla rzeźbiarzy: Orońsko

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:00
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. Miejsce jest tak urokliwe, że nie trzeba przekonywać do niego artystów – Orońsko, pełne znakomitych plenerów do pracy, samo przyciąga wytwórców sztuki.
Audio
  • Rozmowa o Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Notatnik Dwójki)
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jeden z największych w Polsce plenerowych salonów sztuki. Swoje prace wystawiali tutaj mi.n. Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Józef Szajna czy Jerzy Bereś.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jeden z największych w Polsce plenerowych salonów sztuki. Swoje prace wystawiali tutaj mi.n. Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Józef Szajna czy Jerzy Bereś.Foto: PAP/J. Turczyk

Józef Brandt był właścicielem majątku, w którym znajduje się Centrum Rzeź by w Orońsku. Co ciekawe niedaleko tego miejsca są złoża piaskowca szydłowieckiego, materiału z którego chętnie korzystają artyści, choć w Centrum Rzeźby Polskiej można pracować w zasadzie w każdym materiale.

Artyści podkreślają, że Orońsko to miejsce wyjątkowe, które posiada niezwykłą atmosferę do pracy. – Przede wszystkim jest dużo przestrzeni, co dla rzeźby jest sprzyjające. Zwłaszcza dla form przestrzennych realizowanych a kamieniu. Jest taka sprawdzona zasada, że forma rzeźbiarska zrealizowana na wolnej przestrzeni wytrzymuje każde pomieszczenie, każdą przestrzeń. Natomiast zrobiona w pracowni, potem postawiona w innej przestrzeni sprawia różne niespodzianki – opowiada jeden z rzeźbiarzy.

Centrum Rzeźby Polskiej od lat tworzy własną kolekcję sztuki współczesnej. Obecnie zbiór liczy 621 rzeźb, obiektów, instalacji, stanowiących w oraz 173 bezterminowe depozyty. W skład kolekcji wchodzi także 70 rysunków, obrazów, tkanin artystycznych.

W piątkowym "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, położonym w parku krajobrazowym z malowniczymi stawami i starymi drzewami. W audycji wystąpili dyrektorzy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Jan Gagacki oraz Mariusz Knorowski, rzeźbiarze prof. Wiesław Bielak, oraz prof. Jacek Kucaba, a także techniczni pracownicy Centrum.
Audycję przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: KULTURA muzeum SZTUKA

Czytaj także

Jak Grecy w Bielawie zamieszkali...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:30
Śledząc losy greckich uchodźców Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju. - Eleni pochodzi z mojej Bielawy - opowiadał autor książki "Grecy umierają w domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stambulskiej "kaplicy miłosnego cierpienia" Orhana Pamuka

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 16:00
- Pomysł stworzenia tego muzeum nie zrodził się wcale po napisaniu książki. Było zupełnie odwrotnie - opowiadała w Dwójce przewodniczka po stambulskim Muzeum Niewinności, miejscu w którym fikcja miesza się z rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuka ma być po coś?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:20
Pytanie to zadane przez sześcioletniego chłopca, zainspirowało Grzegorza Jankowicza do powtórzenia go w rozmowie z literatami. Efektem jest książka "Po co nam sztuka?", w której autor próbuje wydobyć sztukę z granic dyscypliny i spojrzeć na nią oczami pisarzy.
rozwiń zwiń