X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski raj dla rzeźbiarzy: Orońsko

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:00
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. Miejsce jest tak urokliwe, że nie trzeba przekonywać do niego artystów – Orońsko, pełne znakomitych plenerów do pracy, samo przyciąga wytwórców sztuki.
Audio
  • Rozmowa o Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Notatnik Dwójki)
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jeden z największych w Polsce plenerowych salonów sztuki. Swoje prace wystawiali tutaj mi.n. Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Józef Szajna czy Jerzy Bereś.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to jeden z największych w Polsce plenerowych salonów sztuki. Swoje prace wystawiali tutaj mi.n. Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Józef Szajna czy Jerzy Bereś.Foto: PAP/J. Turczyk

Józef Brandt był właścicielem majątku, w którym znajduje się Centrum Rzeź by w Orońsku. Co ciekawe niedaleko tego miejsca są złoża piaskowca szydłowieckiego, materiału z którego chętnie korzystają artyści, choć w Centrum Rzeźby Polskiej można pracować w zasadzie w każdym materiale.

Artyści podkreślają, że Orońsko to miejsce wyjątkowe, które posiada niezwykłą atmosferę do pracy. – Przede wszystkim jest dużo przestrzeni, co dla rzeźby jest sprzyjające. Zwłaszcza dla form przestrzennych realizowanych a kamieniu. Jest taka sprawdzona zasada, że forma rzeźbiarska zrealizowana na wolnej przestrzeni wytrzymuje każde pomieszczenie, każdą przestrzeń. Natomiast zrobiona w pracowni, potem postawiona w innej przestrzeni sprawia różne niespodzianki – opowiada jeden z rzeźbiarzy.

Centrum Rzeźby Polskiej od lat tworzy własną kolekcję sztuki współczesnej. Obecnie zbiór liczy 621 rzeźb, obiektów, instalacji, stanowiących w oraz 173 bezterminowe depozyty. W skład kolekcji wchodzi także 70 rysunków, obrazów, tkanin artystycznych.

W piątkowym "Notatniku Dwójki" wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, położonym w parku krajobrazowym z malowniczymi stawami i starymi drzewami. W audycji wystąpili dyrektorzy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Jan Gagacki oraz Mariusz Knorowski, rzeźbiarze prof. Wiesław Bielak, oraz prof. Jacek Kucaba, a także techniczni pracownicy Centrum.
Audycję przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: KULTURA muzeum SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Grecy w Bielawie zamieszkali...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:30
Śledząc losy greckich uchodźców Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju. - Eleni pochodzi z mojej Bielawy - opowiadał autor książki "Grecy umierają w domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W stambulskiej "kaplicy miłosnego cierpienia" Orhana Pamuka

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 16:00
- Pomysł stworzenia tego muzeum nie zrodził się wcale po napisaniu książki. Było zupełnie odwrotnie - opowiadała w Dwójce przewodniczka po stambulskim Muzeum Niewinności, miejscu w którym fikcja miesza się z rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuka ma być po coś?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:20
Pytanie to zadane przez sześcioletniego chłopca, zainspirowało Grzegorza Jankowicza do powtórzenia go w rozmowie z literatami. Efektem jest książka "Po co nam sztuka?", w której autor próbuje wydobyć sztukę z granic dyscypliny i spojrzeć na nią oczami pisarzy.
rozwiń zwiń