X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Białas i kroniki sosnowieckich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 16:00
- Nie chciałem pisać powieści o Sosnowcu. Ale to miejsce mnie napadło i nie mogłem się od niego uwolnić - mówił w Dwójce Zbigniew Białas, autor powieści "Korzeniec" oraz "Puder i pył".
Audio
  • Zbigniew Białas opowiada o fenomenie Sosnowca i powstawaniu powieści "Korzeniec" oraz "Puder i pył" (Sezon na Dwójkę)
Zbigniew Białas i kroniki sosnowieckich zbrodni
Foto: materiały Wydawnictwa MG

- Pisarzem chciałem być od dzieciństwa - wyznał Zbigniew Białas. - Moim pierwszym świadomym marzeniem było pisanie książek. Już w szkole podstawowej pisałem powieści podróżnicze w 60-kartkowych notesikach do słówek. To marzenie musiałem jednak odłożyć na później, bo sprawy zawodowe nie pozwoliły mi na tworzenie powieści. Pewnie to nie zabrzmi najlepiej, ale dopiero po uzyskaniu profesury, gdy wiedziałem, że żadnego kolejnego tytułu nie muszę już zdobywać, znalazłem trochę czasu, by robić to, o czym marzyłem w dzieciństwie. Jestem więc szczęśliwym człowiekiem, ponieważ zrealizowałem swoje największe marzenia, choć z pewnym opóźnieniem - mówił.

Pod koniec 2011 roku Marian Opania czytał na naszej antenie debiutancką książkę Zbigniewa Białasa pt. "Korzeniec". Od poniedziałku 4 listopada w cyklu "To się czyta" słuchamy dalszego ciągu "Korzeńca", czyli powieści "Puder i pył", którą prezentuje Grzegorz Damięcki. Obie książki są swoistymi kronikami historii Sosnowca. Autor przyznał się jednak, że nigdy wcześniej nie chciał pisać powieści o tym mieście. O podjęciu tematu sosnowieckich dziejów zadecydował przypadek.

- Urodziłem się w Sosnowcu, lecz dzieciństwo i młodość spędziłem poza nim. Wróciłem do tego miasta, by studiować anglistykę - wspominał Zbigniew Białas. - W moich czasach studenckich i później Sosnowiec nie kojarzył się z miastem ciekawym, lecz z miastem pozbawionym historii, miastem, które ma tylko blokowiska, gdzie nie da się znaleźć inspiracji. Powstanie "Korzeńca" było wynikiem pewnego olśnienia, które spotkało mnie dokładnie w maju 2005 roku. Szedłem ulicą Żytnią, mijając otwartą sień. Zobaczyłem tam kafelek z napisem "A. Korzeniec - Sosnowice". Zaintrygowało mnie to, bo wówczas nie wiedziałem nawet, że Sosnowiec kiedyś inaczej się nazywał. Ten przypadek zmienił nie tylko moje spojrzenie na Sosnowiec, ale przede wszystkim odmienił moje życie w kolejnych latach, kiedy pisałem kolejne książki - opowiadał.

Audycję prowadziła Joanna Szwedowska.

mc

Zobacz więcej na temat: literatura Sosnowiec śląskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Opania czyta kryminał "Korzeniec"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 18:00
Głównym bohaterem powieści sensacyjnej Zbigniewa Białasa może być samo miasto Sosnowiec. To tygiel kultur, pełen ukrytych pasji i motywacji. "Korzeniec" czyta od poniedziałku do piątku o 23.45 Marian Opania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Białas: "Puder i pył"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 09:00
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty nowej książki Zbigniewa Białasa "Puder i pył". Czyta Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń