Wojciech Siemion w oczach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 00:54
W kolejnej odsłonie cyklu spotkań literackich w kawiarni Opasły Tom PIW, którego współorganizatorem jest Program 2 PR, Jerzy Kisielewski porozmawia z Józefem Plessem, autorem książki "Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie".

"Jeśli pracuję nad jakimś wierszem współczesnego poety, to mógłbym oczywiście posiedzieć nad tym tekstem kilka godzin i usłyszeć wszystkie konsonanse, klauzule, kadencje, antykadencje, pomacać, z czego to jest ostatecznie zrobione – czy są średniówki, czy ich nie ma, czy są rymy i jakie, do jakiego systemu wersyfikacyjnego to przyłożyć… to nie chce mi się tego wszystkiego robić. Tylko biorę tekst, idę do poety i mówię: przeczytaj. Poeta przeczyta, ja sobie to szybko zapiszę po swojemu i ja już mam z głowy swoje cztero- czy pięciogodzinne rozmyślania. Czyli ja tak naprawdę nie lubię pracować" – tak opowiadał w połowie lat 80. Annie Retmaniak Wojciech Siemion. Mówiono o nim: aktor ludowy,  zachwycano się jego nieograniczoną pamięcią oraz niezrównaną recytacją wielkiej poezji.

Najbliższe spotkanie literackie w kawiarni Opasły Tom PIW i na antenie Dwójki poświęcimy książce "Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie". To zebrane przez Józefa Plessa wypowiedzi przyjaciół i bliskich aktora, zmarłego w kwietniu 2010 roku.

Wojciech Siemion występował w filmie i w teatrze, m.in. na scenach Teatru Polskiego w Szczecinie, warszawskich: Ateneum, Komedia, Teatru Narodowego i Teatru Powszechnego, a także w STS-ie i Kabarecie Pod Egidą). Był założycielem i dyrektorem teatru Stara Prochownia. Tam wystawiał swoje monodramy, w tym tytułową "Wieżę malowaną".

Na spotkanie z autorem książki zaprasza Jerzy Kisielewski.

26 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

reklama

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z prof. Mieczysławem Tomaszewskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 08:00
- Przeżyłem Rok Chopinowski dzięki temu, że nie zwracałem uwagi na to, co robią inni - powiedział prof. Mieczysław Tomaszewski podczas wtorkowego spotkania w Opasłym Tomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zestarzeć się w Skolimowie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 17:41
Opowieść o emerytowanych aktorach teatralnych - pensjonariuszach domu w Skolimowie - być może nie zainteresuje wszystkich, ale powinna - w końcu starość i śmierć spotka każdego z nas.
rozwiń zwiń