Andrzej Towiański i Koło Sprawy Bożej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 10:12
Kolejną audycję z cyklu "Loża teatralna Andrzeja Matula" poświęciliśmy publikacjom związanym z postacią mistrza polskich literatów Wielkiej Emigracji.
Audio

W audycji rozmawialiśmy o dramatach i książkach zainspirowanych działalnością Andrzeja Towiańskiego oraz założonego przez niego Koła Sprawy Bożej (skupiającego tak ważne dla kultury polskiej nazwiska jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Seweryn Goszczyński).

Oprócz naszych stałych komentatorów w studiu gościliśmy także prof. Krzysztofa Rutkowskiego - autora licznych prac opisujących życie Wielkiej Emigracji oraz dramatu-eseju "Mistrz. Widowisko". Wysłuchaliśmy również rozmowy z węgierskim prozaikiem, dramatopisarzem i tłumaczem Györgym Spiró o jego powieści "Mesjasze" oraz z młodym litewskim pisarzem i reżyserem Mariusem Ivaškevičiusem, autorem przetłumaczonego niedawno na język polski dramatu "Mistrz".

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji Andrzeja Matula.

 

Czytaj także

Węgier zafascynowany polską kulturą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 10:26
Gyorgy Spiró uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich. W Polsce rozgłos zapewniła mu powieść "Iksowie", do której napisania zainspirował go epizod z historii polskiej kultury.
rozwiń zwiń