Przegląd antologii o dramacie i teatrze

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 09:00
Tak się złożyło, że tuż przed wakacjami "obrodziły" nam antologie. W szczególny sposób zwróciliśmy uwagę na "Dramatopisarki dekady" wydane przez "Dialog" i antologię dramatu chorwackiego.
Audio
Antologia dramatu chorwackiego
Antologia dramatu chorwackiegoFoto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Antologia ta zawiera  7 reprezentatywnych dla współczesnej dramaturgii sztuk piora Amanity Muskarii ("Podróż do Buenos Aires"), Lidii Amejko ("Nondum"), Magdy Fertacz ("Trash Story"), Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk ("Walizka"), Julii Holewińskiej ("Ciała obce"), Zyty Rudzkiej ("Zimny bufet")  i Antoniny Grzegorzewskiej ("Migrena"). Większość z tych sztuk doczekała się już wystawień scenicznych. O wydanej przez miesięcznik "Dialog" w serii " Najlepsze z najlepszych" antologii opowiadała Joanna Krakowska.

Drugą antologią wydaną przez "Dialog" jako załącznik do wrześniowego numeru czasopisma, jest "50 inscenizacji polskich sztuk współczesnych 2011 - 2012". Jest to wybór recenzji członków Komisji Artystycznej  XVIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (18 września – finał konkursu).

Także niedawno ukazała się, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, antologia  dramatu chorwackiego po 1990 roku "Kroatywni". O tym , jak narodziła  się ta antologia oraz o kryteriach doboru sztuk w niej zawartych, opowiadał dr Leszek  Małczak, a Elżbieta Baniewicz przybliżyła słuchaczom zawartość swojej najnowszej książki zatytułowanej "Dziwny czas. Szkice o teatrze 2000 - 2012".

Gościem audycji była także dr Anna Żakiewicz.

Do wysłuchania całej audycji zapraszają Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska

Czytaj także

Myśl teatralna w drugiej połowie XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 14:58
Ukazała się antologia polskiej myśli teatralnej drugiej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorka, która walczyła z systemem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 14:33
Halina Mikołajska za swą działalność opozycyjną została ukarana zakazem występów publicznych. Potem przyszły pogróżki i nękania tak trudne do zniesienia, że doprowadziły aktorkę do próby samobójczej…
rozwiń zwiń