Wojciech Krukowski - był artystą i rozumiał artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 12:09
W "Poranku Dwójki" zmarłego w sobotę (18 stycznia) artystę, historyka sztuki i wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski" wspominali krytyk Waldemar Baraniewski oraz kurator CSW Janusz Marek.
Audio
  • Wojciech Krukowski: był artystą i rozumiał artystów (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na spotkanie "Mazury po 1945 roku" (Poranek Dwójki)
Wojciech Krukowski
Wojciech Krukowski Foto: PAP/Szymon Pulcyn

- Jemu zawdzięczamy pierwsze wystawy Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego czy Katarzyny Kozyry. On zbudował warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej od podstaw - podkreślił Baraniewski. - Warto jednak pamiętać, że sam był artystą, m.in. współtwórcą legendarnej Akademii Ruchu. Kluczowa dla tego teatru idea działania w przestrzeni publicznej i jej przekształcania znalazła potem odzwierciedlenie w sposobie funkcjonowania "Zamku Ujazdowskiego". - podkreślił.

- Był przy tym artystą bardzo wszechstronnym. Tworzył przecież także rysunki, scenariusze filmów animowanych, piosenki... Dzięki temu rozumiał i szanował artystów - dodał Janusz Marek. A Baraniewski spuentował - "Interdyscyplinarność" to słowo, które coraz mniej znaczy. Ale nie w odniesieniu do "Zamku Ujazdowskiego". To była żywa, eksperymentalna przestrzeń, gdzie sztuki wizualne spotykały się z filmem, teatrem muzyką, gdzie ludzie, zwłaszcza młodzi, przychodzili po prostu się spotkać.

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy także o spotkaniu zatytułowanym "Mazury po 1945 roku. Końce i początki", które odbędzie się we wtorek (21 grudnia) w Domu Sztuki - Centrum Kultury i Edukacji w Warszawie. Naszymi gośćmi byli pisarz Kazimierz Orłoś oraz socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Wojciech Łukowski.

20 stycznia (poniedziałek)

mm/kul

Czytaj także

Kwitajny i ich duchy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:00
- Pałac i kościół w Kwitajnach reprezentują barokową architekturę czerwonej cegły, tak typową dla Prus Wschodnich - mówi w pierwszej odsłonie cyklu "Zaginiony świat-powroty" historyk sztuki, Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznać przedwojenną Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 17:06
Ze starych zdjęć odtwarzają miasto, które już nie istnieje. Dzięki ich działalności możemy atmosferę przedwojennej stolicy.
rozwiń zwiń