Alina Mleczko: saksofon to dla muzyka trudna przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 15:23
- O większości instrumentów dętych wykłada się w szkołach pod kątem ich zastosowania w orkiestrze symfonicznej. Tymczasem saksofon grywa w niej bardzo rzadko - mówiła w "Five o’clock" najsłynniejsza polska saksofonistka klasyczna.
Alina Mleczko. Dla wirtuozki komponował między innymi Paweł Mykietyn
Alina Mleczko. Dla wirtuozki komponował między innymi Paweł MykietynFoto: Grzegorz Śledź/PR2



Alina Mleczko każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z saksofonem, radzi, by już od początku szukać własnej drogi i być otwartym na różne gatunki muzyczne. - Saksofonista musi mieć szerszy repertuar niż inni muzycy klasyczni, nie może się zawężać do studiów orkiestrowych, bo potem może nie mieć zbyt częstych okazji do grania - podpowiadał gość Agaty Kwiecińskiej.

Skonstruowany w XIX wieku przez Adolfa Saxa saksofon najczęściej kojarzony jest z muzyką jazzową. Alina Mleczko nie łączy siebie jednak z tym gatunkiem. Kompozytor Paweł Mykietyn zalicza ją do grona czołowych wykonawców tzw. nowej muzyki saksofonowej. Sama artystka określa siebie jako muzyka usytuowanego na styku muzyki klasycznej i współczesnej. Wiąże się z tym specyficzne podejście do gry i brzmienia samego instrumentu.

- Saksofoniści jazzowi grają, poszukując swojego brzmienia. Jeśli się różnią od innych, to jest to ich atutem. Klasyczni muzycy starają się wbić w ten kanon, który wydaje się obowiązywać w danym utworze. Muszą dopasować się do oboju czy klarnetu, z którym w danym momencie grają - wyjaśniała.

Mniejsza możliwość improwizacji i ekspresji wymaga od muzyka klasycznego o wiele większej precyzji wykonawczej. - Jeśli jazzowemu saksofoniście nie od razu wyjdą wysokie dźwięki, to uzna się, że to element ekspresji, natomiast jeśli ja w utworze Pendereckiego nie wydam określonego partyturą dźwięku, to będzie katastrofa - śmiała się.

Więcej o roli saksofonu w tzw. muzyce poważnej, o jego wielu odmianach i obliczach, o nowych kompozycjach, które Alina Mleczko wykonywała po raz pierwszy, i o muzyce dawnej, która dzięki brzmieniu "wodnistego instrumentu" zyskuje nowe oblicze - w nagraniu wideo.

Zapraszamy również do udziału w kolejnej audycji z cyklu "Five o’clock"

Czytaj także

Spotkanie z Jadwigą Rappé – zobacz!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 17:00
Wybitna śpiewaczka była gościem audycji z cyklu "Five o’clock". Transmisja miała miejsce w Dwójce, a relacja wideo na naszej stronie internetowej!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Pasiecznik w "Five o'clock" - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 21:30
Mimo napiętego kalendarza i występów na scenach operowych w różnych miastach Europy, artystka znalazła czas, by spotkać się z Państwem w Studiu im. Władysława Szpilmana. Przy fortepianie towarzyszyła jej siostra – Natalia Pasiecznik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Do fascynacji talentem, osobowością i urodą Ewy Pobłockiej przyznali się w Dwójce Wojciech Michniewski, Paweł Szymański oraz Paweł Huelle. Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek była gościem audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń