REKLAMA

Józef Wilkoń: dzieci nie znoszą szczebiotania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 08:00
– Tworząc ilustracje dla dzieci, nie stosuję uproszczeń. Traktuję małych ludzi niezwykle poważnie – mówił w Dwójce Józef Wilkoń, który zapraszał na swoją najnowszą wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu.
Audio
  • Józef Wilkoń opowiada o sztuce ilustracji oraz wystawie "Wilkonie" we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
  • Wśród nagrań archiwalnych: łączymy się telefonicznie z Ernestem Hemingwayem i pytamy o bohatera "Starego człowieka i morza" (Archiwalnia/Dwójka)
Praca Józefa Wilkonia
Praca Józefa WilkoniaFoto: mat. prasowe

Wystawa "Wilkonie" to przede wszystkim wybór rzeźb, ilustracji książkowych i scenografii teatralnych Józefa Wilkonia oraz Inez Krupińskiej. Będzie można zobaczyć na niej czarujący świat zwierząt, który artyści przedstawiają tak, jak widzą go dzieci. – Jestem kojarzony ze zwierzętami – powiedział Józef Wilkoń w "Poranku Dwójki". – Zwierzęta są oczywiście moją miłością. Uporczywie jednak przypominam, że ilustrowałem też "Pana Tadeusza" – dodał ze śmiechem.

Do ilustracji Mickiewiczowskiej epopei artysta podszedł jednak na swój sposób. – Andriolli robił, co mógł, żeby przedstawiać dramaturgię tego poematu – zauważył ilustrator. – Mnie w "Panu Tadeuszu" urzekła warstwa tła, przyroda i ludzie w niej, dramaturgia nie teatralna, lecz poetycka. Czytając to dzieło, odkrywałem rzeczy rewelacyjne. Można nawet mówić o pewnym prekursorstwie Mickiewicza w odniesieniu do przyrody i pejzażu. Technika jego opisu jest tak subtelna, że niemal impresjonistyczna. Zająłem się właśnie tym malarskim widzeniem "Pana Tadeusza" – opowiadał.

Józef Wilkoń najbardziej znany jest z ilustrowania książek dla dzieci. Zwrócił uwagę, że wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i mało poważne zajęcie. – Dzieci są dla mnie partnerami – podkreślał. – Dlatego to, co dla nich robię, musi satysfakcjonować także dorosłych. Przede wszystkim zaś musi podobać się mnie. Nie stosuję więc specjalnych uproszczeń. Traktuję dzieci niezwykle poważnie. Po wielu kontaktach z nimi przekonałem się, że nie znoszą, jak się do nich szczebiocze – mówił.

***

Ponadto w "Archiwalni" wysłuchaliśmy m.in. telefonicznej rozmowy z Ernestem Hemingwayem na temat bohatera "Starego człowieka i morza".

Nie zabrakło też "Piosenki z rekomendacją" - w tym tygodniu utwory poleca Bartosz Opania.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: dzieci malarstwo

Czytaj także

WiLkonie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 13:01
Podczas wystawy przeglądowej twórczości Józefa Wilkonia p.t.: "WiLkonie” w Galeriach DAP 1 i 2 przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie będzie można zobaczyć przegląd ilustracji o tematyce końskiej z lat 50., 60., oraz z przełomu od 2006 roku do 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Litwo! Ojczyzno moja", czyli najważniejsza polska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 02:02
– Ten naród nie zginie, skoro jest zdolny do takich rzeczy – myślał Jarosław Iwaszkiewicz, czytając "Pana Tadeusza" podczas okupacyjnej nocy. W Dwójce świętowaliśmy 180. rocznicę powstania Mickiewiczowskiego arcypoematu!
rozwiń zwiń