Włosko-poznański "Don Giovanni"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:30
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat premiery "Don Giovanniego" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Operę Mozarta przygotowuje Pippo Delbono, włoski reżyser uważany za jednego z najciekawszych współczesnych twórców teatralnych.
Audio
  • Pippo Delbono o premierze "Don Giovanniego" w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Poranek Dwójki)
  • Włodzimierz Nahorny o płycie "Hope" (Poranek Dwójki)
Popiersie Wolfganga Amadeusza Mozarta
Popiersie Wolfganga Amadeusza MozartaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Delbono to założyciel Compagnia Pippo Delbono, z którą realizuje większość swoich spektakli - począwszy od "Il tempo degli assassini" ("Czas zabójców", 1987) po "Orchidee" (2013). Włoski reżyser znany jest ze współpracy z ludźmi wykluczonymi ze społeczeństwa. Niektórzy z nich, jak głuchoniemy Bobo, który ponad czterdzieści pięć lat spędził zamknięty w szpitalu psychiatrycznym w Aversa niedaleko Neapolu, stają się kluczowymi postaciami jego spektakli.

W dorobku reżysera znajdziemy m.im.: "Barboni" ("Bezdomnych"), "La rabbia" ("Złość"), "Guerra" ("Wojnę"), "Esodo" ("Exodus"), "Urlo" ("Krzyk"), "Il silenzio" ("Ciszę"), "Questi buio feroce" ("Te nieludzkie ciemności"), "La menzogna" ("Kłamstwo"), "Racconti di giugno" ("Czerwcowe opowiadania"). Były one prezentowane w ponad 50 krajach na całym świecie, m. in. na Festiwalu w Awinionie, Theater Spektakel w Zurychu, Biennale w Wenecji, Festiwalu Malta w Poznaniu.

Opery w dorobku reżyserskim Pippo Delbono to "Studio per Obra Maestra" w Teatrze Sperimentale w Spoleto (2007) i "Cavalleria Rusticana" w Teatrze San Carlo w Neapolu (2012). Kolejną jest "Don Giovanni" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Pippo Delbono był gościem "Poranka Dwójki".

W audycji wysłuchaliśmy też rozmowę Huberta Chutowskiego z Włodzimierzem Nahornym, którego koncertu będziemy mogli posłuchać w piątek 21 marca o godz.19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Koncert połączony jest z promocją nowej płyty artysty zatytułowanej "Hope".

21 marca przypadają urodziny Jana Sebastiana Bacha, dlatego piątkowy "Poranek" przebiegał w rytmie jazzowych opracowań jego utworów.

W audycji nie zabrakło oczywiście kolejnej propozycji konkursu "25 książek na 25-lecie", "Płyty tygodnia" (którą stanowią utwory Mozarta w nagraniu Concentus Musicus Wien pod dyrekcją Nicolausa Harmoncourta), "Archiwalni", "Przeglądu prasy" i "Piosenki z rekomendacją" - w tym tygodniu propozycje od Doroty Miśkiewicz.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

mc/jp/bch

Czytaj także

Claudio Abbado. Dyrygent, który przyniósł do Berlina południowe piękno

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 15:00
- On nie przedstawiał orkiestrze gotowej, zamkniętej koncepcji, lecz czekał, co zespół da z siebie, bazował na muzykalności poszczególnych jednostek. A i tak osiągał pożądany efekt. To cecha wielkich dyrygentów - wspominał Claudia Abbado koncertmistrz Berlińskich Filharmoników Daniel Stabrawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto animuje Poznań?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 23:00
We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z nowym dyrektorem Teatru Animacji w Poznaniu - Markiem Waszkielem - na temat jego najbliższych planów i ewentualnych zmian, które chce wprowadzić w placówce.
rozwiń zwiń