X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Dymna: teraz młodzi mają trudniej

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 15:25
- Zaczęłam uprawiać ten zawód w najlepszym czasie i w najlepszym miejscu. Tu komuna, tu internowania. Z drugiej strony byłam wolnym człowiekiem, pracowałam w Starym Teatrze - opowiadała Anna Dymna, która odwiedziła Dwójkę w związku z ukazaniem się jej biografii i koncertem na rzecz fundacji aktorki "Mimo Wszystko" w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego.
Audio
  • Anna Dymna: teraz młodzi mają trudniej (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź lubelskiego Festiwalu Teatralnego "Sąsiedzi" (Poranek Dwójki)
Anna Dymna w Studiu im. Władysława Szpilmana
Anna Dymna w Studiu im. Władysława SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Aktorka wyznawała, że po lekturze "Dymnej" pióra Elżbiety Baniewicz po raz kolejny uświadomiła sobie, jak wielkie spotkało ją w życiu szczęście.

- Pracowali nade mną najwięksi reżyserzy: Swinarski, Jarocki, Wajda, Grzegorzewski, nie mówiąc o filmowych. Dzięki nim nauczyłam się rozumieć innych ludzi.

Umiejętność tę Anna Dymna wykorzystuje na co dzień, prowadząc swoją Fundację "Mimo Wszystko", w której zajmuje się osobami szczególnie chorymi i niepełnosprawnymi.

- Nigdy w życiu nie odważyłabym się stanąć obok umierającego człowieka, gdybym nie uprawiała aktorstwa. To jest piękny zawód, bo przez całe życie zastanawiam się nad kondycją człowieka. Grając postać, muszę wiedzieć, dlaczego ta kobieta zabiła, dlaczego jest szczęśliwa albo nieszczęśliwa. Aktorzy starają się zrozumieć drugiego człowieka. To jest najważniejsze w życiu - podkreślała.

Zdaniem gościa "Poranka Dwójki" dziś młodzi ludzie mają o wiele trudniej niż w czasach jej młodości: - Niby jest wszystko, mamy wolność, można jeździć po świecie, ale teraz nie wiemy, gdzie sobie znaleźć swoją drogę, skoro takie piękne dróżki są dookoła. Myśmy mieli jedną drogę, było nam łatwo wybierać. Teraz, gdy jest tak strasznie dużo atrakcji, łatwo zbłądzić. Co więcej, żyjemy w czasach, gdy padają autorytety, ludzie czasem nie mają z kim porozmawiać. Jesteśmy coraz bardziej samotni i podatni na depresję.

Anna Dymna przyznaje, iż sama na co dzień dużo uczy się od ludzi niepełnosprawnych, którzy nie mogą tak za wszystkim biec, którzy muszą sobie radzić ze swoimi ograniczeniami. - Oni wiedzą, co ma głęboki i prawdziwy sens w życiu...

W sobotę, 14 czerwca, w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Orkiestra pod batutą Maestro Petera Tiborisa (Nowy York, USA) wykona m.in. polską premierę "Symphonic Tale" australijskiego kompozytora Juliana Cochrana, który również obecny będzie podczas wydarzenia.

Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

***

W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy także lubelski Festiwal Teatralny "Sąsiedzi". Festiwal od 2013 roku prezentuje dwa oblicza teatru: radosne i bolesne. W festiwalowym menu widzowie mogą znaleźć teatralne dania w dwóch smakach - nurt "gorzki" jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące różnic poglądów we współczesnym świecie, wartości tradycji i tożsamości. Nurt "słodki" to odwołanie do radosnej strony teatru. Organizatorzy przedstawiają spektakle będące rozrywką z pogranicza teatru i cyrku, teatru muzycznego i tanecznego.

W audycji również: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem ulubione piosenki poleca Wiktor Zborowski), a także płyta tygodnia – do wygrania Symfonie Roberta Schumanna w nagraniu Chamber Orchestra of Europe, zespołem dyryguje Yannick Nezet-Seguin (wydawnictwo firmy Deutsche Grammophon). Codziennie do zdobycia dwa albumy!

Audycję prowadził Tomasz Obertyn.
bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Dymna: całe życie spotykałam wielkich reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 21:00
Gość Jacka Wakara ma na myśli nie tylko Jarockiego, Grzegorzewskiego czy Wajdę, lecz także Jana Klatę oraz Iwana Wyrypajewa. "W tyglu kultury" Anna Dymna opowiadała także o słynnych Salonach Poezji i, oczywiście, o Fundacji Mimo Wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wyróżnił ludzi polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 11:58
Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia zasłużonym twórcom kultury. W Dwójkowej relacji z tego wydarzenia przedstawiliśmy m.in. rozmowę z Wandą Wiłkomirską i Elżbietą Penderecką.
rozwiń zwiń