Agata Buzek jako Myszkin. "Idiota" w Soho

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 09:00
W "Poranku Dwójki" gościliśmy reżysera Igora Gorzkowskiego - w związku z premierą "Idioty" według powieści Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Soho.
Audio
  • Igor Gorzkowski o spektaklu "Idiota" w Teatrze Soho (Poranek Dwójki)
  • Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana w Częstochowie (Poranek Dwójki)
Agata Buzek, która w spektaklu Teatru Soho wciela się w tytułowego Idiotę
Agata Buzek, która w spektaklu Teatru Soho wciela się w tytułowego "Idiotę" Foto: PR

Szedłem tutaj i myślałem: "No i jak ja z nimi będę rozmawiał? Od czego mam zacząć, żeby cokolwiek zrozumieli?". Jak ja się bałem. Ale za was bałem się jeszcze bardziej, strasznie, strasznie! A czy powinienem się bać? Czy nie wstyd się było bać? I co z tego, że na jednego uczciwego człowieka przypada taka otchłań ludzi fałszywych, niedobrych? Dlatego teraz się cieszę. Nie powinniśmy się wstydzić nawet swojej śmieszności, czy nie tak? Bo to przecież prawda, jesteśmy śmieszni, lekkomyślni, znudzeni, mamy złe nawyki, nie umiemy patrzeć, nie umiemy słuchać, rozumieć, przecież wszyscy tacy jesteśmy, wszyscy, i pan, i ja, i oni!

Tak mówi Myszkin, bohater najnowszego spektaklu Igora Gorzkowskiego. Reżyser zaadaptował słynną rosyjską powieść "Idiota” Fiodora Dostojewskiego komponując scenariusz przedstawienia z losów kilku postaci, a do głównej roli zaprosił Agatę Buzek. Premiera spektaklu 5 października.

***

W audycji zaprosiliśmy także do Częstochowy na Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana.

"Poranek Dwójki" prowadził Tomasz Obertyn.

mc

Czytaj także

Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd uczniów nad Raskolnikowem: kara być musi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 16:00
Co nas tak pociąga w lekturze "Zbrodni i kary”? Czy jej warstwa kryminalna, czy romansowa, czy psychologiczne wgłębianie się w osobowość bohaterów? A może wszystko naraz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy się przejrzeć w "Braciach Karamazow"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 09:00
- Gdy pracowaliśmy nad spektaklem, zapytałem: "Ciekawe, jak Bracia przejrzą się w naszym wieku". Profesor Wodziński zganił mnie. To nasz wiek musi się przejrzeć w tym dziele! - mówił w Dwójce Janusz Opryński, dyrektor lubelskiego Teatru Provisorium.
rozwiń zwiń