Olga Boznańska ze wszystkich stron świata

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:00
W "Poranku Dwójki" o wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie zatytułowanej "Olga Boznańska", która inauguruje obchody 150-lecia urodzin i 75-lecia śmierci artystki, opowiadały kuratorki ekspozycji - dr Ewa Bobrowska i Urszula Kozakowska-Zaucha.
Audio
  • "Olga Boznańska" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie (Poranek Dwójki)
  • "Moda w okupowanej Francji i jej echa w Polsce" Krzysztofa Trojanowskiego (Poranek Dwójki)
Fragment obrazu Olgi Boznańskiej Dziewczynka z chryzantemami, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Fragment obrazu Olgi Boznańskiej "Dziewczynka z chryzantemami", który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w KrakowieFoto: Wikimedia/CC

Po dziewięciu latach od ostatniej większej wystawy Olgi Boznańskiej "Boznańska nieznana", pokazywanej w latach 2005/2006 m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie zaprezentuje najwybitniejsze jej dzieła.

Ambicją wystawy jest przedstawienie ich w kontekście malarstwa światowego, którego twórczość Boznańskiej jest integralną częścią. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie prezentowała około 180 dzieł, w tym 150 najważniejszych prac artystki z różnych okresów jej twórczości, oraz około 30 obrazów innych twórców, zarówno tych, z którymi Boznańska bywa tradycyjnie konfrontowana, jak i będących nowymi odnośnikami.

Przedstawione zostaną dzieła zarówno sztandarowe, pochodzące z największych publicznych zbiorów Muzeum Narodowych w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, jak i prace, które nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce: z kolekcji Muzeum Orsay w Paryżu, Muzeum Emile’a Verhaerena w Belgii, Lwowskiej Galerii Obrazów, Galerii Ca’ Pesaro w Wenecji, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie, Telfair Museum w Savannah, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku czy Muzeum Polskiego w Chicago.

***

W audycji zaprezentowaliśmy także książkę Krzysztofa Trojanowskiego "Moda w okupowanej Francji i jej echa w Polsce".

"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.

mc

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Czytaj także

Tajemnica "Dziewczynki z chryzantemami". Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:00
– Oldze Boznańskiej udało się sprawić, że ciemne, prawie czarne oczy dziewczynki świecą. Ten obraz niepokoi i prowokuje nas do pytań – mówił Dominik Kuryłek, kurator z krakowskiej placówki, którą zwiedzaliśmy w audycji z cyklu "Sezamy".
rozwiń zwiń