X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Herbert a ruch myśli

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:50
To tytuł konferencji naukowej, która od poniedziałku odbywa się w Warszawie. Jej uczestnik - znany z naszej anteny literaturoznawca Andrzej Franaszek - w dniu 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta mówił o niesłabnącej aktualności jego dzieła.
Audio
  • Zbigniew Herbert nie przestaje prowokować. Andrzej Franaszek o dziele pisarza (Poranek Dwójki)
  • Relacja z konferencji prasowej z okazji premiery "Remember This: Walking with Jan Karski" w Teatrze IMKA (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: hisks/sxc.hu/cc

Herbert przez lata pobudzał ruch myśli - inspirował, niepokoił, drażnił, niekiedy skłaniał do gwałtownych polemik. Czy tak jest nadal? Czy jego dzieło wychyla się z ram swojego czasu? Czy jest istotną częścią naszej współczesności? Czy pisarstwo autora "Raportu z oblężonego Miasta" również dziś jest żywe i inspirujące? Czy to, jak Herbert patrzył na świat, jak go rozumiał, ciągle jest istotnym punktem odniesienia, czy pozostaje koniecznym kontekstem naszego sposobu postrzegania i odczuwania rzeczywistości? Czy nadal może być impulsem dla twórczej myśli i poznającej wyobraźni? A jeśli tak jest, to jakie myśli uruchamia to dzieło? W jaki ruch je wprawia?

ZBIGNIEW HERBERT - serwis specjalny >>>

Na te pytania szukają odpowiedzi uczestnicy konferencji. A biorą w niej udział wybitni poeci i intelektualiści z Polski i ze świata. Jest to okazja do przypomnienia o doniosłości pisarstwa Herberta oraz o jego światowej randze, ale służyć ma także odnowieniu społecznego obrazu autora wierszy o Panu Cogito, jak też pobudzeniu dyskusji na temat miejsca poezji w XXI wieku.

Tak zapowiadali to wydarzenie organizatorzy. Konferencja zakończy się w środę wieczorem spotkaniem, podczas którego wiersze Herberta czytać będą poeci: Julia Hartwig, Edward Hirsch, Michael Krueger, Ryszard Krynicki, Alissa Valles, Tomas Venclova i Adam Zagajewski.

O wydarzeniu opowiadał Andrzej Franaszek, literaturoznawca, krytyk literacki i redaktor Programu 2 Polskiego Radia.

***

W "Poranku Dwójki" zdaliśmy także relację z konferencji prasowej z udziałem amerykańskiego aktora nominowanego do Oscara oraz Złotego Globu Davida Strathairna. Spotkanie odbyło się z okazji premiery w Teatrze IMKA "Remember This: Walking with Jan Karski" w reżyserii Dereka Goldmana.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. "Naród, który tra­ci pa­mięć, tra­ci sumienie"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 11:22
Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października odbędzie się w Warszawie trzydniowa konferencja "Zbigniew Herbert a ruch myśli". Przedsięwzięcie zorganizowano by uczcić przypadającą w środę 90. rocznicę urodzin poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert, poeta sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:06
"Chyba nigdy w życiu nie chciałem być pisarzem, jeżeli przypominam sobie moje młodzieńcze marzenia. Miałem raczej zainteresowania praktyczne i skończyłem studia, które przygotowywały człowieka do uprawiania pożytecznego, socjalnie zaakceptowanego zawodu" - mówił poeta Zbigniew Herbert.
rozwiń zwiń